Gebelik Döneminde Yapılan Tarama ve Testler

07.04.2020
150
 • Gebelik Döneminde Yapılan Tarama ve Testler
  Hamilelik başlangıcı ile birlikte 40 (bazı durumlarda 42) haftalık sürecin tek amacı; sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşamak ve sağlıklı bir bebek kucağa almaktır. Testler doğum öncesi, sonrası ve doğum anında yaşanılacak durumlara hazırlıklı olunmasını sağlar.
  1. İlk izleme : Hamilelik döneminin 14.haftasında,
  2. İkinci izleme : Hamilelik döneminin 14-24 haftaları arasında,
  3. Üçüncü izleme : Hamilelik döneminin 30-32 haftaları arasında,
  4. Dördüncü izleme : Hamilelik döneminin 36-38 haftaları arasında, yapılır.

  Gebelikte Yapılan Tarama ve Testler

  Hemogram

  Gebe kişide hamilelikte kansızlık (anemi) hastalığı varsa bu çocuğa zarar verir. Bu test çok önem arz ediyor, eğer yapılmazsa birçok sorunla karşılaşabilirsiniz.

  Torch Taraması

  TORCH açılımı Toksoplazma, Rubella, Sitomegalovirüs, Herpes simpleks ve HIV etkenlerinin incelenmesi anlamına gelmektedir. Bu test gebe ve yenidoğan bebeklerde uygulanmaktadır. Çünkü hastalıklardan herhangi birine sahip olan bebeklerde mental retardasyon, sarılık, sağırlık, kalp defektleri, katarakt ve düşük trombosit sorunları görülmesi muhtemeldir. TORCH testinde hastalıklara bağlı antikorlar taranarak bireyin geçmiş zamanda veya yakın zamanda enfekte olma durumu yada bu etkenlere maruz kalmamış olması durumu incelenerek bilgiler sağlanır.

  Kan Grubu ve Antikor

  Hamilelik dönemi zorlu ve uzun bir süreçtir.  Gebelik başlangıcında kan grubu antikor testi yapmak zorunludur.

  Toksoplazma

  Parazit grubunda yer alır ve ağız yolu ile bulaşır. Pişmemiş et ve yıkanmamış sebze ve meyve, çiğ yumurtadan bulaşma ihtimali vardır. Doktor testteki IGG ve IGM değerlerine göre rapor verir . Rapor sonucuna göre parazitin yakın zaman veya geçmiş zamanda taşınıp taşınmadığı incelenir. Böylelikle ilgili bilgiler sağlanır.

  CMV

  Tıp dilinde Sitomegalovirüs veya CMV herpes adlandırılmaktadır.  Belirtileri grip virüsüne benzemektedir.  Fakat fetüste işitme kaybı, epilepsi, zihinsel engellilik gibi sorunlara neden olması muhtemel.

  HIV

  Aids olarak da bilinir ve tam bir tedavisi yoktur.

  Rubella

  Kızamıkçık olarak bilinmektedir. Çocuklarda bu virüsün etkileri hafiftir fakat fetüse bulaşması durumunda doğumsal kusurlara neden olabilir.

  Herpes Simpleks

  Virüs doğum anında anneden bebeğe doğum kanalından iletilir, fakat fetüsün rahim içerisinde de enfekte olması söz konusudur.

  Hepatit

  Gebelik başlangıcında Hepatit (HBs AG) testi yapılmalıdır. Hepatit B virüsü vücut sıvıları (kan, sperm, oral salgı, vajinal salgı, anne sütü) bulaşan bir virüstür.

  İkili Tarama Testi

  Down sendromu açısından risk analizi yapmak için uygulanan testtir.  Gebeliğin erken dönemlerinde yapılabilme avantajına sahip ve güvenli bir testtir. Dört ana parametre değerine sahiptir.
  •  Metarnal yaş
  • Serbest Beta HCG
  • NT ( Fetal ense kalınlığı )
  • PAPP-A ( Plasma protein )
  İkili tarama sonucunun yüksek olması bebeğin Down sendromlu olacağı anlamına gelmez, çünkü bu testin sonucu olasılıklardan ibarettir.  Yapılması gereken en doğru şey hekiminizin yönlendirmelerini dinlemek ve karar vermektir.

  Üçlü Tarama Testi

  Hamilelik döneminin 16-18 haftaları arasında uygulanan testtir. Üçlü tarama testinde 3 hormonun ölçümü yapılmaktadır.
  • uE3 (konjuge olmayan estriol )
  • AFP ( alfa fetoprotein )
  • HCG (human chorionic gonadotropin )
  Hormon sonuçları değerlendirilirken gebe kişinin yaşı, kilosu ve sigara kullanma durumu da değerlendirmeye alınır. Değerlendirme sonucunda  NTD (Nöral tüp defekti), Trisomi 18 (Edwards sendromu) ve Trisomi 21 (Down sendromu)  hastalıklarına sahip olma riski ölçülmüş olur. Ve risk oranları raporda ayrı ayrı gözükür.

  Dörtlü Tarama Testi

  Dörtlü tarama testi aynı şekilde üçlü tarama testindeki hastalıklara sahip olma riskini gösterir. Ayrıca bu testte AFP, HCG ve uE3 seviyelerinin yanında İnhibin-A düzeyi de incelenmektedir. Ek olarak üçlü tarama testine nazaran daha başarılı bir testtir. Bebekteki Down sendromunu riskini tespit etme oranı %80 oranındadır. Tarama ve testler tüm hamile kişilerde standart yapılan testler ve taramalar değildir. Hekiminiz tarafından talep edilmediği sürece endişe etmenize gerek yoktur. Hastalıklara ilişkin problemler veya belirtiler hissediyorsanız doktorunuza başvurunuz, kafanıza takılan soru işaretlerini doktorunuza yöneltiniz, doktorunuzun önerileri üzere testleri uygulamalısınız.
  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi