Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı? VKİ İle HEsaplama

16.05.2020
350
 • Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı? VKİ İle HEsaplama

  Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?

  Hamile olduklarını öğrenen anneler ilk heyecanlarını üzerlerinden attıktan sonra akıllarına ilk olarak kaç kilo alacakları sorusu gelir. Gebelikte kaç kilo almalı sorusuna net bir cevap vermenin mümkün olmadığını söylememiz gerekiyor. Bu konuda annenin hamile kalmadan önceki fiziksel özellikleri hesaba katılmalıdır.

  Her ne kadar matematiksel ifadelerle bu durumu anlatmak çok mümkün olmasa da uzmanlar tarafından geliştirilen basit bir formül de bulunmaktadır. Bu hesaplamayla anne adaylarının yaklaşık olarak bir hesap yapmalarına imkan sunuluyor.

  Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı Nasıl Hesaplanır?

  Önce şu değerleri bilmelisiniz;

  • Annenin kilosu
  • Annenin boyu

  Adım adım gebelikte kilo alımı hesaplaması şu şekilde yapılıyor;

  1. Hesaplamanın ilk adımında kilonuzu ve boyunuza bölün.
  2. Kilonuzu boyunuza böldükten sonra elde ettiğiniz sayıyı tekrar boyunuza bölün.
  3. Elde ettiğiniz değer beden kitle endeksinizi vermektedir.

  Çıkan sonucu bir kenara not ettikten sonra yazının devamını okumaya başlayabilirsiniz.

  Beden Kitle Endeksi 18,5 Altıysa: Hamilelik süresince 13 36,5 kilogram alınması normal olarak kabul edilmektedir.

  Eğer Beden Kitle Endeksi 18,525,00 Aralığındaysa: Hamilelik boyunca bu kişilerin 9 ile 14 kilogram alması beklenmektedir.

  Beden Kitle Endeksi 25,00-30,00 Aralığındaysa: 7,5 ile 12,5 kilogram civarında bir kilo alımı tavsiye edilmektedir.

  Beden Kitle Endeksi 30,00 Üstündeyse: Bu kişiler kilolu ve obez olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla 6 ile 10 kilogram almaları ön görülmektedir.

  Uzmanlar beden kitle endeksini de bir kenara bırakarak daha genel bir tabirle; anne adaylarının gebelik boyunca haftada 300 ile 400 gram almalarının normal olduğunu ifade ediyor. Basit bir hesapla 1 ayda 1,2 ile 1,6 kilogram arasında kilo alınıyor. 40 haftalık hamilelik süresince 9 ile 14 kilogram arasında kilo alınması sağlıklı olarak kabul ediliyor. Anneye göre farklılık gösterebildiğinden dolayı mutlaka kişilerin bu konuda doktorlarından bilgi almaları ve doktorlarının tavsiyelerine kulak vermeleri gerekmektedir. İnternette bu konuyla ilgili çok farklı yorumların yer aldığı da unutulmamalıdır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi