Gebelikte İlk Ay Nelere Dikkat Edilmeli

16.05.2020
265
 • Gebelikte İlk Ay Nelere Dikkat Edilmeli

  Gebelikte İlk Ay Nelere Dikkat Edilmeli?

  Gebeliğin ilk aylarından itibaren doğuma kadar olan süreçte anne ve baba adaylarının hassas davranması gerekiyor. Günümüzde toplumun bilinçlendirilmesi ve kişilerin de araştırarak öğrenmeleri neticesinde dikkatli anne adaylarının sayısında da ciddi bir artış yaşanıyor. Daha eski yıllarda toplumun ve annelerin bilinçsiz davranmaları neticesinde birçok istenmeyen durumun yaşandığı unutulmamalıdır. Gebelikte ilk ay beslenme konusu üzerinde özellikle ciddi uyarılarda bulunuluyor.

  Uzmanlar gebe olduğunu öğrenen bir annenin ilk olarak; aşağıdaki listede yer alan alışkanlıklardan mümkün olduğu kadar uzak durmaları gerektiği konusuna vurgu yapmaktadırlar. Bu alışkanlıklar;

  • Abur cubur tüketmemelisiniz.
  • Alkol tüketmemelisiniz.
  • Sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır.

  Gebelikte İlk Ay Çay ve Kahve Tüketimi

  Siyah çay ve kahve konusuna girmeden önce; gebeliğin öğrenildiği andan itibaren tüm bitki çaylarından bu süre içerisinde uzak durulması gerekiyor. Bu çayların içerisinde yüksek miktarda kafein bulunabileceğinden dolayı bebek gelişimine zarar verdiği ifade ediliyor.

  Siyah çay tüketiminde ise bir noktaya dikkat çekilmektedir. Yemeklerle birlikte çay tüketmenin, yiyeceklerin içerisinde bulunan demirin anne vücudu tarafından emilmesine engel olabilmektedir. Bu yüzden siyah çayın yemeklerin dışında açık ve limonlu bir şekilde mümkün olduğunca az içilmesi tavsiye ediliyor. Çay konusunda olduğu gibi kahve tüketiminin de minimum seviyeye indirilmesi büyük önem taşıyor.

  Su Tüketimine Dikkat Çekiliyor

  Hamilelik boyunca gün içerisinde anne adaylarının minimum 10 ile 12 bardak su içmeleri gerekiyor. Bebeğin su dolu bir yerde yaşamını sürdürdüğü düşünüldüğünde suyun önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

  Temel olarak bu konuların haricinde her sağlıklı insanın yapması gerektiği gibi anne adaylarının da dengeli beslenmeye özen göstermesi gerekiyor. 3 ana öğünün yanı sıra ara öğünlerle şeker dengesizliğinin önüne geçilmesi ve bu sayede de aşırı yemek yeme isteğinin ortadan kaldırılacağına dikkat çekilmektedir.

  Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmeniz ve bebeğinize sağlıklı bir şekilde kavuşmanız için doktor önerilerinin mutlaka dikkate alınması gerekiyor.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

   pendik psikoterapi