Gebelikte Sigara İçmek Neleri Etkiler

05.06.2020
346
 • Gebelikte Sigara İçmek Neleri Etkiler

  Gebelikte Sigara İçmek Neleri Etkiler?

  Hayatın her döneminde olduğu gibi gebelikte sigara içmek son derece büyük zararlar verebiliyor. Ayrıca gebelikte sigara içenlerin sadece kendilerine değil bebeklerine kalıcı hasarlar verilebilmektedir. Uzmanlar tarafından bu konuda sürekli olarak uyarılar yapılıyor. Gebelik sürecinde annenin sigara içmesi durumunda bebek karbon monoksite maruz kalmaktadır. Karbon monoksitin etkisiyle bebeğe giden kan ve besin miktarında ciddi bir azalma meydana gelir. Bunun yanı sıra bebeğe geçen nikotin ise kalp atışını hızlandırırken, fetüs solunumunu da yavaşlatır.

  Uzun yıllardan beri bu konu üzerinde yapılan araştırmalar tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor. Sağlıklı bir gebelik süreci geçirip, bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına almak isteyen annelerin kesinlikle sigaradan uzak durmaları gerekiyor.

  Gebelikte Sigara İçmenin Zararları

  Gebelikte sigara içmek yıkıcı problemlere sebep olabiliyor. Yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen verilere göre meydana gelebilecek problemler şu şekildedir;

  • Gebelik kaybı
  • Bebek vücudunda doğum kusurları
  • Bebeğin etrafını saran sıvının 37. haftadan önce akması veya yırtılması
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Vajinal kanama problemleri
  • Plasentanın doğumu engelleyecek şekilde rahim ağzını kapatması
  • Preterm doğum

  Gebelik sürecinde yaşanan problemlerle kalmayıp, sigara içmek doğum sonrasında da etkisini göstermeye devam edebiliyor. Bu konuda sıklıkla karşılaşılan durumlar ise şu şekilde sıralanabiliyor;

  • Astım
  • Solunum yolları enfeksiyonu
  • Çocuk yaşlarda obezite
  • Karın ağrısı
  • Ani bebek ölümü sendromu

  Yukarıda sıralanan tüm maddeler görüldüğü üzere fiziksel zararlardan meydana geliyor. Bir de meydana gelebilecek zararların psikolojik yanları bulunuyor. Duygusal gelişimden öğrenme yetisini kazanma noktasına kadar çocukların psikolojik durumunu da sigara içmek olumsuz etkiliyor.

  Sigara içen ve hamile kaldığını öğrenen kişilerin hemen sigarayı bırakmaları gerekiyor. Aksi taktirde yukarıda belirtilen problemlerin sıklıkla yaşandığı unutulmamalıdır. Gebelikte sigaraya bırakan çoğu annenin doğumdan sonra tekrar başladığı görülmektedir. Pasif içiciliğin de bebek sağlığını riske attığı konusunda da ciddi araştırmalar bulunuyor. Aynı zamanda annedeki süt miktarının da azaldığına dikkat çekilmektedir.

  Hayatın hangi döneminde olursa olsun sigara içmek tedavisi mümkün olmayan birçok hastalığa yol açabiliyor. Son yıllarda sigaraya bağlı ölüm oranlarında da ciddi bir artış yaşanmaktadır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi