Gıda Alerjisinden Korunma Yöntemleri

23.12.2021
6
 • Gıda Alerjisinden Korunma Yöntemleri

  Şişmanlamak çoğu kez fazla yemek yemekten kaynaklanan tek rahatsızlık olarak düşünülmekte. Ancak bu durum doğru değildir. Günümüzün önemli rahatsızlıklarından bir tanesi de gıda alerjisi. Bu rahatsızlığa sahip olanlar yemek yerken diken üstünde oluyorlar.

  Gıda Alerjisi Nasıl Ortaya Çıkar?

  Rahatsızlığın sebebi vücudun bazı gıdalar içerisinde bulunan proteinleri tehlikeli yabancı maddeler olarak algılamasıdır. Bu rahatsızlığa sahip olanlar ilk başlarda durumun neden kaynaklandığını anlamakta zorluk çekebilirler. Çünkü görülen belirtilerin tüketilen gıdalar yüzün meydana geldiğini anlamak biraz zaman alır. Belirtiler genellikle cilt üzerinde kendisini gösterir ve yemek yedikten sonra bir kaç saat içinde ortaya çıkar. Ancak bu durum kişinin metabolizmasına bağlı olarak boğazda şişlik, nefes darlığı çekmek, kusma, boğulma hissi yaşanması gibi şekillerde de kendisini gösterebilir. Bunlar genellikle kış hastalıkları sırasında görülen belirtiler ile aynı olduğu için ilk başlarda yapılan tedaviler de buna yönelik olur ve sonuçsuz kalır.

  Rahatsızlığın belirtileri tüketilen gıdanın miktarına göre sertlik gösterebilir. Gıda alerjisi en çok süt ve süt ürünlerinde görülür. Kişinin süt şekerini sindirme yeteneği düşük ise bu ters bir etki yaratır ve metabolizmanın çalışmasını bir alerjik etki göstererek bozar.

  Gıda Alerjisinden Nasıl Kurtulunur?

  Gıda alerjisinden kurtulma yollarının en başında bilinçli beslenme geliyor. Ancak bazı durumlarda bu rahatsızlıktan kurtulmak uzun zaman aldığı gibi bazen ömür boyu kurtulmak mümkün olmuyor. Süt ve süt ürünlerinin kullanımından vazgeçmek vücudun yeterinde kalsiyum alamamasına sebep olur. Bunun sebebinde de kemiklerde, dişlerde ve bağışıklık sisteminde ciddi sorunlar ortaya çıkar. Bunun için çözüm yolu laktoz içermeyen süt olacaktır. Aynı şekilde bu sütten yapılan yoğurt da tüketilebilir. Peynir tüketiminde dikkat edilmesi gereken nokta ise peynirin tüketilmeden önce 90 gün bekletilmesidir. Bu sayede peynirde bulunan laktoz, aktik aside dönüşecektir. Bu da tüketilen peynirin kolay bir şekilde sindirilmesi anlamına gelir.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi