Göz Çapaklanması Neden Olur ve Doğal Çözümler

19.10.2020
289
 • Göz Çapaklanması Neden Olur ve Doğal Çözümler

  Göz Çapaklanması Neden Olur

  Gözler yüzün en hassas kısımları arasındadır. Göz kapakları üzerinde zaman zaman çapaklanma, pullanma ya da yaralar oluşabilir. Göz iltihabı olarak da bilinmektedir. Göz kapağında oluşan döküntüler alerji, kontakt lens kullanımı ya da diğer nedenler ile oluşabilir. Göz çapaklanmasını ve göz derisinde oluşan döküntüyü hafifleten ve tahrişi azaltıcı bazı bitkisel çözümler ile göz çapağına kesin çözüm bulunabilir.

  Göz Çapaklanması İyi Gelen Bitkisel Çözümler

  1. Papatya:

  Papatya, yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri ile iltihap tedavisinde oldukça etkilidir. Tahrişi rahatlatır. Bir çay kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği bir bardak kaynamış suda demlenir. Ardından süzülür ve pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Kuruduktan sonra ılık su ile durulanabilir.

  2. Soğuk kompres:

  Soğuk kompres en rahatlatıcı çözümlerden biridir. Temiz bir havlu içerisine birkaç adet buz küpü konur ve havlu göz kapağına kompres şekilde uygulanır. Tahriş nedeniyle döküntüleri azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kızarıkları azaltır ve şişlikleri yatıştırır.

  3. Salatalık dilimleri:

  Salatalık göz kapaklarında oluşan döküntü için bir başka yatıştırıcı ilaçtır. Kalın dilimler halinde kesilen salatalık soğuk suyla ıslatılır. Ardından gözler üzerine soğuk salatalık dilimleri yerleştirilir. Dilimler ısındığında yeni soğuk dilimler yerleştirilebilir. Tüm dilimler kullanılana kadar bu işlem tekrar edilir.

  4. Cadı fındığı:

  Cadı fındığı yağı iltihap için kullanılan etkili çözümlerden biridir. Şişlikleri azaltmaya yardımcı olan sıkıştırıcı özellikleri vardır. Pamuk topları yardımı ile bir miktar cadı fındığı yağı göz kapağının üzerine uygulanır.

  5. Aloe vera:

  Aloe vera da sıkıştırıcı özelliklere sahiptir. Sadece soğuk su ile aloe vera jeli karıştırılarak hamur haline getirilir. Pamuk ile göz kapağına uygulanır. Bu işlem döküntüyü yatıştırır ve iltihabı azaltır.

  6. Dondurulmuş bezelye:

  Dondurulmuş bezelye ya da herhangi diğer sebzeler dondurularak göz kapağına kompres olarak uygulanabilir. Bu kan akışını yavaşlatır ve şişliğin hafiflemesini sağlar. Donmuş sebze paketleri şişlikleri ve kaşıntıyı hafifletmek için yaklaşık 10 dakika kadar bekletilebilir.

  7. Hint yağı:

  Temiz bir damlalık yardımı ile her göz kapağına saf hintyağı uygulanabilir. Bu işlem inflamasyon ve şişliklerin hafiflemesini sağlayabilir.

  8. Gül suyu:

  Gül suyu da göz kızarıklıklarını yatıştırmaya yardımcı olur. Bir pamuk yardımı ile gül suyu doğrudan göz kapaklarına uygulanabilir. Yaklaşık olarak 10 dakika kadar ciltte bekletilebilir.

  9. Patates:

  Patates de sıkıştırıcı özellikler gösterir. İnflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Bir adet patates rendelenir. Lapa haline getirildikten sonra göz kapağına uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Kızarıklıkları azaltmaya yardımcı olur.

  10. Tuzlu çözüm:

  Tuzlu çözüm göz kapaklarına doğrudan uygulanabilir. Tuz derinin pul pul dökülmesine yardımcı olur. Günde iki kez göz kapaklarına tuzlu su uygulanabilir.

  Göz kapaklarında oluşan pullanma için bitkisel çözümler kullanılabilir. Bu çözümler kısa sürede sonuç verirken aynı zamanda göz kapaklarının temiz tutulmasını sağlar.

  Göz Çapaklanmasını Önlemek için Neler yapılabilir?

  • Rimel ve göz farı gibi göz makyaj ürünleri kullanılırken seçici davranılmalıdır. Eski ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır. Yoğun kimyasal içeren ürünler yerine bitkisel ürünler tavsiye edilir.
  • Kontakt lensler her gün iyice temizlenmeli ve sterilize edilmelidir.
  • Cilt nemlendirici kremler yumuşak pamuk topları ile her gece yatmadan önce göz kapaklarına uygulanmalıdır.
  • Bazı makyaj ürünleri el üzerinde test yapılmadan kullanılmamalıdır. Eğer elde kızarıklık oluşursan ürün göz kapağına uygulanmamalıdır.

  Bu basit bitkisel ve doğal çözümler göz kapağında oluşan döküntü ve kızarıkların hafiflemesinde oldukça etkilidir. Eğer döküntüler bu çözümlerin denenmesine rağmen artıyorsa ya da ağrı gibi belirtiler gösteriyorsa en kısa sürede bir cilt doktoruna başvurulması önerilir.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.