Göz Kanlanması Karşı Etkili Çözümler

Göz Kanlanması Karşı Etkili Çözümler

Göz kanlanması, her insanın nerdeyse hayatında en az bir kere başına gelebilecek bir durumdur. Bu rahatsızlık masa başında çalışan insanlarınuzun süre ekrana bakmalarından dolayı olabileceği gibi, uyku düzensizliğine ya da göze yabancı cisim kaçması gibi pek çok farklı sebepten kaynaklanıyor olabilir.

Bu nedenle göz kanlanması uzun sürüyor ve sürekli tekrarlıyorsa doktorunuzdan yardım almalısınız. Ama daha basit göz kanlanmalarında evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle çözüm bulabilirsiniz. Peki, bu çözümler nelerdir, evde göz kanlanması için neler yapabiliriz?

Önerilen Yazı : İlaç Kullanmadan Sivilcelerden Kurtulmak

Göz Kanlanmasına Karşı Etkili Çözüm Yolları

 • Çay ile pansuman: Bir gece önceden yapıp tükettiğiniz çayın kalan demini dökmeyin ve sabah temiz bir pamuk yardımı ile gözünüze bu çayla pansuman yapın. Kanlanma sorunu ortadan kalkana kadar devam edin, kısa bir süre sonra sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.
 • Buz: Buzu temiz bir bez veya peçeteye sarın ve göz kapaklarınızda masaj yapar gibi gezdirin. Gün içerisinde bir kaç defa bunu tekrarlayın. Etkili bir sonuç alacaksınız.
 • Soğuk süt: Soğuk sütte buz gibi kanlanmaya etkilidir ve hatta kanlanmanın yanı sıra gözde olan ağrıyı da kesmeye fayda sağlar.
 • Patates ve salatalık: Kanlanma olan gözün kapağına dilimlenmiş ve soğutulmuş patates veya salatalığı yerleştirin. Bu şekilde 15 dakika kadar bekleyin ve sonuç gayet etkili olacaktır.
 • Rezene tohumu: Rezene tohumu gözdeki alerji, enfeksiyon ve tahrişlere bağlı olan kanlanmalara karşı çok etkili bir bitkidir. Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı kadar rezene tohumunu atıp 10 dakika kadar kaynatın. Kaynama işleminden sonra ise, ılımaya bırakın. Dayanabileceğiniz ılıklığa ulaştığında temiz bir pamuk yardımı ile gözünüze tampon yapar gibi rezene tohumunun kaynattığınız suyundan sürün ve 15 dakika kadarda o pamuk gözünüzde kalsın. Bu işlemi kanlanma ve diğer göz sorunlarınız ortadan kalkasıya kadar devam ettirin. Ayrıca rezene tohumu gözlerin, görme yetisini de arttırıyor.

Gözde Kanlanma Oluşumu Engelleyen Öneriler

Göz kanlanmasına etkili birçok yöntemden bahsettik, ama nelere dikkat edersek bu sorunun başımıza gelmesini engelleriz veya riski en aza indiririz?

 • Başkasına ait olan makyaj malzemelerini kullanmamalısınız.
 • Havluları ortak kullanmamalısınız.
 • Gün içerisinde özelliklede dışarıdayken, yüzünüzü ellememelisiniz.
 • Kontak lensleri uzun süreli takmamalısınız.
 • Göz makyajıyla uyumamalısınız.
 • Uzun saatler boyunca ekrana odaklanmamalısınız.
 • Gözünüze yabancı cisim kaçarsa derhal bol suyla ve ovalamadan yıkayınız.

Bütün bu önerilere uyduysanız ve hala göz kanlanmanız devam ediyorsa aksatmadan doktora başvurmanız gerekmektedir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.