Göz Morarması Neden Olur ve Nasıl Geçer

15.10.2020
425
 • Göz Morarması Neden Olur ve Nasıl Geçer

  Göz Morarması Neden Olur

  Gözlerde morluk çeşitli nedenler ile olabilir. Genellikle bir darbe ya da travma sonrasında oluşur. Morlukla birlikte iltihap ve şişlik de görülebilir. Göz çevresindeki morluğu gidermek için bazı doğal çözümler uygulanabilir. Göz morarması ile göz çevresinde oluşan mor halkalar birbiriyle karıştırılmamalıdır. Göz morarması nedenleri daha çok künt darbeler ve çarpmalardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle de göz morarmasına neden olan kan oturmasını dağıtmak için masaj, yulaf ezmesi, patates, maskesi, salatalık maskesi gibi göz morarmasına bitkisel çözüm sunan ev yapımı tedavi kürleri, göz maskeleri oldukça işe yarayabilmektedir.

  Göz Morarması Nasıl Geçer

  1. Sıcak masaj:

  Sıcak masaj göz morluklarını gidermek için kullanılabilir. Göz çevresindeki inflamasyon ve şişliği hafifletir; ağrıyı azaltır. Sıcak bir bez göze kompres olarak uygulanabilir.

  2. Soğuk masaj:

  Buz paketleri göze kompres olarak uygulanabilir. Kızarıklıkların ve morlukların hafiflemesine yardımcı olurken aynı zamanda kılcal damarları sıkılaştırır. Göz çevresindeki siyahlık ve şişliklerin iyileşmesine yardımcı olur.

  3. Limon tüketmek:

  Limon C vitamini içerir. C vitamini içeriği ile cildin kolajen üretmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildi besler ve cilt yapısını güçlendirir. Morluk oluşan alanda cildin kendi kendini yenilemesine yardımcı olur.

  4. Yulaf ezmesi:

  Yulaf ezmesi, kararmış ve morarmış göz çevresinde kullanılabilir. Aynı zamanda şişlikleri azaltır.

  Nasıl yapılır?

  • Biraz yulaf ezmesi ılık suda 30 dakika ıslatılır.
  • Tamamen ıslandığında ezilir ve içerisine biraz badem yağı eklenerek karıştırılır.
  • Etkilenen göz çevresine uygulanır ve yaklaşık 20 dakika ciltte bekletilir.
  • Ardından hafifçe ılık su ile yıkanır.

  5. Patates:

  Patates morluklar üzerinde son derece etkilidir. Patates dilimleri göze doğrudan uygulanabilir. Anti oksidanlar tarafından zengin olan patates iltihap nedeniyle şişen göz çevresine uygulanabilir. Ağrı ve morlukları azaltır.

  6. Salatalık:

  Salatalık da cilt bakımında kullanılan malzemeler arasındadır. Göz çevresindeki morluk ve ağrının azalmasına yardımcı olur. Salatalık rendelenir ve buzdolabında bekletilir. Kompres olarak göz çevresine uygulanır.

  7. Başı yüksek konumda tutmak:

  Darbe ya da yaralanma sonrasında baş yüksek bir konumda tutulmalıdır. Kan toplanmasını önlemek için bu gereklidir. Yatarken çift yastık kullanılabilir.

  8. Kırmızı pancar:

  Pancar da morluklarda kullanılan çözümler arasındadır. Morluk ve şişliklerin hafiflemesine yardımcı olur.

  Nasıl yapılır?

  • Pancar rendelenir ve ezilerek püre haline getirilir.
  • Elde edilen pürenin suyu sıkılır. Turp püresi göz çevresine uygulanır ve yaklaşık 20 dakika kadar ciltte bekletilir.
  • Daha sonra hafifçe ılık su ile yıkanır.
  • Kırmızı pancar suyu göz bölgesinde şişliklerin hafiflemesine yardımcı olur. Aynı zamanda inflamasyonu azaltan güçlü anti enflamatuar özellikleri vardır. İçeriğindeki anti-oksidanlar ile göz çevresinin kararmasını ve morarmasını engeller. Aynı zamanda ağrıyı azaltır.

  9. Çay poşetleri:

  Çay poşetleri de göz çevresindeki morluklara uygulanabilir. İçerisindeki tanen maddesi ile morlukların azalmasını sağlar.

  Nasıl yapılır?

  • Çay poşeti suda 5 dakika boyunca bekletilir.
  • 10 dakika kuruması beklenir ve göz çevresine uygulanır.
  • 40 dakikada bir işlem tekrar edilebilir.
  • Nemli çay poşetleri ağrı hissini azaltırken aynı zamanda göz çevresindeki kılcal damarlardan kan sızıntısı olmasını önler. Soğuk şekilde de şişlikleri azaltmak için kullanılabilir. İçerisindeki anti-oksidanlar göz çevresinde büyük rahatlama sağlar. Kollajen üretimini artırarak cildin kendini yenilemesini hızlandırır.

  10. Ispanak:

  Ispanak, içerdiği K vitamini ile kılcal damarları güçlendirir. Göz morarması durumunda göz çevresinde kan birikmesini engeller. Aynı zamanda ağrıyı ve kararmayı hafifletir.

  Nasıl yapılır?

  • Ispanak ezilerek hamur haline getirilir.
  • Biraz badem yağı ile karıştırılarak etkilenen alan üzerinde 15 dakika kadar bekletilir. Ardından ılık su ile durulanır.

  Göz çevresindeki morarmalar kendiliğinde geçer. Ancak bu sürecin hızlandırılması için bitkisel çözümlere başvurulabilir. İyileşme sürecini hızlandırır.

  Eğer morarma darbe ile oluştuysa ve baş ağrısı ya da mide bulantısı varsa en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.