Grip Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Grip Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Üşütmeden, bağışıklık sisteminin zayıf olmasından ve bunun gibi sebeplerle ortaya çıkan bir solunum yolu hastalığıdır. En çok rastlanan hastalıkların başında gelir. Genellikle grip olmadan önce nezle oluruz. Nezle gribin bir alt halidir. Burun akıntısı ve halsizlik olur. Ve nezle dikkate alınmasa ve önemsenmezse gribe çevirir.

Grip kendini burun akıntısı ile göstermez. Burun akmadığı için baş ağrısı olur. Halsizlik daha da artar. Sonrasında öksürük ve balgam da başlar.

Ne kadar basit bir hastalık gibi görünse de nezle, grip, öksürük ve en son aşamada zatürreye çevirmesi sebebiyle dikkat edilmesi gereken bulaşıcı bir hastalıktır. Aynı zaman da yoğunluk olarak kış mevsiminde karşımıza çıksa da dört mevsimde de rastlanılan bir hastalıktır. Özellikle mevsim geçişlerinde çok görülür.

Belirtileri Nelerdir?

Az önce de bahsedildiği üzere gripten önce nezle olur. Ama bağışıklığı zayıf olanlar veya karşısındaki insan veya nesneden bulaşan o gribal virüs eğer güçlü bir virüsse o zaman da direk gribe çevirebilir. Grip olduğumuzu yani belirtilerini nasıl anlarız?

  • Öncelikle kas ve kemik ağrıları ile kendini belli eder. Henüz daha diğer belirtiler başlamadan kas ağrıları baş gösterir. Özellikle bacaklar da kolda ve sırtta kendisini gösterecektir.
  • Daha sonra ise halsizlik baş gösterecektir. Halsizliğin neticesinde normalden aşırı terleme, üşümeye başlama oluşacaktır.
  • Üşümeden sonra ise ateş yükselir. 36 derecenin üstünde ateş görülür. Ve eğer ateş gittikçe yükselirse acilen hastaneye gidilmesi gerekir.
  • Grip diyince akla ilk gelen baş ağrısıdır. Burun akıntısının olmaması sebebiyle baş ağrısı kendini gösterir.
  • Burun akıntısının olmaması da burun tıkanıklığına sebep olur. Nefes almakta ve koku almakta sorun yaşanır. Ağızdan nefes almaktan dolayı ağız kurur ve tahriş olur.
  • Burun tıkanıklı ve ağız kuruluğu ise boğaz ağrısına sebep olur. Boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı da yemek yerken sıkıntı yaratan bir durumdur.
  • Grip öksürüğe de sebebiyet vermektedir. Boğaz kuruluğu, ciğerlerde balgam olması sebebiyle öksürük meydana gelmektedir.

Önerilen Yazı : İlaç Kullanmadan Sivilcelerden Kurtulmak

Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle bu hastalığa yakalandığınızda ilk yapacağınız şey istirahat etmektir. Ateş, öksürük, balgam gibi gribal enfeksiyonların hepsi halsizlik yapar. Bu yüzden iyileşmeye en yardımcı şey öncelikle istirahat etmektir.

 Bu aşama da yine gribin iyileşmesine en yardımcı olacak olan ve imdada yetişen bitki çaylarıdır. Özellikle ıhlamur, adaçayı gibi bitki çayları mikropları temizlemesi ve ter yoluyla da atması sayesinde oldukça hızlı bir iyileşme sağlayabilir.

Yine diğer bir yardımcı ise sıcacık çorbadır. Tarhana çorbası, tavuk suyuna çorba da gribi önlemede ilk sıralarda yer alırlar. Yüksek ateşi düzenlemek için ise sirkeli suyu anlınıza koyup bir süre bekletebilirsiniz. Isındığında yenilersiniz. Sirke de ateşin düşmesine yardımcı olacaktır. Çok kötü olduğunuz takdirde hastaneye gidilmesi gerekmektedir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.