Hamilelik Diyeti ve Püf Noktaları

09.04.2020
274
 • Hamilelik Diyeti ve Püf Noktaları

  Hamilelik Diyeti Püf Noktaları

  Bilinenin aksine gebelikte, şeker tüketimine ne annenin nede çocuğun ihtiyacı yoktur. Hatta tam aksine şeker tüketimi gebelikte tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden şeker tüketimi az miktarda olmalıdır.

  Genellikle toplumumuzdaki beslenme alışkanlıkları yüzünden ara öğünlere çok önem vermeyiz.

  Oysaki ara öğünler ana öğünler kadar önemlidir. Ara öğünler kan şekerlerini dengeler ve bir sonraki ana öğüne tok oturmamızı sağlar.

  Su tüketimi de gebelikte önemli yer tutan bir beslenme alışkanlığıdır.

  Su tüketimi herkes için önemli olduğu gibi gebeler içinde son derece önemlidir. Çünkü su tüketimiyle hamile bayanlarda ödem oluşmasını önleyecektir. Hamilelik diyeti yaparken buna özen gösterilmelidir.

  Gebelikte yağlı beslenmeler de son derece önemlidir. Aslında sadece gebelikte değil normal insanlarda da son derece önemli olan yağsız beslenmelere dikkat edilmelidir. Gebelikte elinizden geldiğince yağsız beslenmeye çalışın.

  Önerilen Yazı : Gebelikte İlk Ay Nelere Dikkat Edilmeli

  Hamilelik esnasında belki de en önemli öğün sabah kahvaltısıdır. Genellikle gebeler bulantılar yüzünden, sabah kahvaltılarını atlar. Ancak siz atlamayın çünkü tam tersine bulantıları önleyecek olan öğün sabah kahvaltısıdır.

  Özellikle süt, peynir gibi süt ve süt ürünlerini almaya özen gösterin bunun yanında yeşilliklerden de elinizden geldiğince faydalanmaya çalışın. Çay yerine yeşil çayları tercih edin yeşil çaylardaki demir seviyesi diğer besinlerden aldığınız maddeleri dengeler, adaçaylarındansa uzak durun bebeğin düşmesine sebep olabilir.

  Bebeklerin sağlığı için yemeklerde önce çorba için arından yeşillik dediğimiz yemek çeşitlerinden bolca yemeye çalışın çünkü yeşillikler vitamin depolarıdır.

  Lütfen Hamileyken herhangi bir diyet programı uygulamadan önce doktorunuza danışınız.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.