Hamilelikte Kilo Alımı

06.04.2020
358
 • Hamilelikte Kilo Alımı

  Hamilelikte Kilo

  Hamilelikte fazla kilo almanın, anne ve bebek sağlığı açısından birtakım sakıncaları vardır.
  Ama aslında hamileliği çok fazla kilo almadan geçirmek hiç de zor değil. Doğru beslenerek ideal kilonuzu korumanız sağlıklı bir doğum yapmanız mümkün.

  Hamilelikte İdeal Kiloyu Korumak

  Anne adaylarını hamilelikleri boyunca en çok korkutan da, bu süreçte alınan fazla kilolar oluyor. Hamilelikte fazla kilo ise, hem anne adaylarının hem de karınlarında taşıdıkları bebeklerinin sağlığı açısından risk oluşturuyor. Oysa ki doğru beslenme programıyla ideal kiloda kalabilirsiniz. Ve bu sayede sağlıklı bir doğum yapabilirsiniz.

  Kilo Almamak İçin Sağlıklı Beslenme

  Anne adayının sağlıklı beslenmesi, karnındaki bebeğin gelişmesini olumlu etkilediği gibi hamilelik süresince anne sağlığını korur. Ve doğum sonrası dönemde de süt verimini artırır. Hamilelikte yetersiz ve dengesiz beslenilmesi; bebeğin boyu, kilosu, fizyolojik yapısı ve zihinsel gelişimini olumsuz etkiler. Bebeğin beyin yapısı hamileliğin ilk 3 aylık döneminde şekillenir. Bu dönemde anne adayının yetersiz ve dengesiz beslenmesi bebeğe hayati zararlar verebilir. Bebekte mental (zihinsel) gelişimde kalıcı gerilikler oluşturur.

  Hamilelikte İdeal Kilo Nedir?

  Hamileliğin başlangıcında normal ağırlıktan daha fazla ya da daha az ağırlıkta olan anne adayları sağlıkları açısından risk altında olabilirler.Bu nedenle 9 aylık süreç boyunca ideal kiloda olunması hamilelik boyunca görülen rahatsızlıkların ve doğum esnasındaki komplikasyonların azalmasını ya da olmamasını sağlayacaktır, ideal kilo, herkesin boyuna ve yaşına göre değişkenlik gösterir. Bunu hesaplamak için Beden Kitle indeksi (B.K.İ.) denilen yöntemi kullanabiliriz. Bu indeks kilonun boyun karesine bölümünden çıkan sonuç ile değerlendirilebilir ve sonucun 20 ile 24.9 arasında çıkmış olması beklenir. Fakat burada anne adayının yaşının da önemi büyüktür.

  Önerilen : Gebelikte Sigara İçmek Neleri Etkiler

  Hamilelikte Beslenme ve Bebek Gelişimi İlişkisi

  Hamilelik ve doğum sonrası emzirme döneminde annenin kendi gereksinimlerine ek olarak bebeğin beslenmesi, süt salgılanabilmesi için gerekli olan enerji ve besin öğelerini yeterli ve dengeli bir biçimde sağlaması gereklidir. Anne adaylarının bazal metabolizma hızı (B.M.R) normalin ortalama yüzde 20′si kadar artar. Bu artışın gerektirdiği besin öğelerinin karşılanması, anne adayının kendi sağlığı için gerekli olduğu kadar bebeğin normal gelişimi için de çok önemlidir.

  Anne Adayları Nasıl Beslenmelidir?

  • Hamilelikte ideal kilonuzu koruyabilmek istiyorsanız, şu önerilere dikkat etmelisiniz:
  • Fazla kilo alımını önlemek için; şekerli, unlu ve yağlı besinleri az tüketin.
  • Kırmızı et tüketimini azaltın ve beyaz et tüketmeyi tercih edin.
  • Sakatat, salam, sosis, su cuk ve pastırma gibi yiyeceklerin tüketimini sınırlandırın.
  • Yiyeceklerinizi kızartmak veya kavurmak yerine, haşlayın ya da fırında pişirin.
  • Mümkünse sofrada tuz kullanmayın.
  • Kahve ve çay tüketimini azaltın.
  • Alkol, sigara, ilaç ve uyuşturucu maddeleri kullanmayın.
  • Her öğünde karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineraller gibi besin öğelerinin olmasına dikkat edin.
  • Gün içerisinde 6 öğün beslenmeye dikkat edin.
  • Günde 2 litre su tüketin.
  • Beslenmenize özen gösterdiğiniz kadar, egzersiz yapmaya ve yürüyüşe çıkmaya da önem verin.
  • Az ve sık beslenin.
  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi