Hamilelikte Şeker Hastalığı

13.04.2020
238
 • Hamilelikte Şeker Hastalığı

  Hamilelikte Şeker Hastalığı

  Şeker hastalığı kanda glikoz yani şekerin en küçük yapı taşının birikmesi ve insülin yardımı ile hücrelere geçememesi sonucu oluşan bir kronik hastalıktır. Kanda şeker oranı artar. Düşürülmesi için ya dışarıdan insülin verilir ya da şekeri düşürecek ilaçlar verilir. Gebelikte şeker hastalığı gelişimi yüzde 3 oranında olmasına karşın önemlidir. Gebe kadınların ailede şeker hastalığı hikâyesi varsa ( anne –baba birinci derece akrabalar) şeker hastalığına yakalanma riski vardır. Fakat gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığı kalıcı olmayabilir.

  Gebelikte Şeker Hastalığı olan anne adaylarının doğacak bebekleri normalden daha iri doğabilir. Bu irilik doğumu zorlaştırabilir. Bu durumda sezaryen yöntemi kullanılarak bebek alınabilir. Anne karnında oluşabilecek risklerden biri de ani fetal ex durumudur. Ayrıca üriner sistemlerde enfeksiyon gelişimi ve solunum yollarında enfeksiyon gelişimi ortaya çıkabilir.

  Hamile kadınlarda şeker hastalığı varsa bulantı ve kusma daha ağır seyredebilir. Diyabetin varlığının fark edilmesi gebelikte zor olabilir. Her türlü olumsuzluklar kusma bulantı belirtileri hamileliğe bağlanabilir. Şeker testinde değer 140’tan daha büyük çıkarsa şeker hastalığı var demektir. İlk önlem olarak hemen diyete başlanabilir, diyet yeterli gelmezse insülin yüklemesi yapılabilir.

  Gebelikte şeker hastalığı çocuğun normal olarak doğmasını engelleyebilir. Annede meydana gelen yüksek tansiyon da düşük yapma olasılığını arttırabilir. Yüksek tansiyon ilaçlarla kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Fakat erken doğumlarda bebeğin tüm organları tam olarak büyümediği için bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Gebelikte şeker hastalığı geçici bir durumdur ve gebelik bitince anne adayı normal yaşantısına döner. Fakat yüksek tansiyon hastalığı gebelikte tehlikelidir.

  Gebelikte Şeker Hastalığı

  Anne adayının hamilelik süresi boyunca doktor kontrollerini kolesterol tansiyon ve şeker testlerini yaptırması önemlidir. Hamile kalmadan önce kronik bir hastalığın olup olmadığının araştırılması annenin bu sürece daha temkinli girmesi için önemlidir.

  Gebelikte Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir

  Hamilelikte şeker hastalığı belirtileri normal diyabet belirtileridir. Boğazda kuruma, kilo kaybı, sürekli acıkma ve yemek yeme, gece sık sık idrara çıkma, genel tabloda sürekli yorgunluk hissi gebelikte şeker hastalığı belirtileridir. Rutin glikoz testi yapılarak annede şeker hastalığı araştırılabilir. Bu durumda beslenme programının değiştirilmesi gerekebilir. Doktor tarafından önerilen bir gebelik diyeti uygulanarak hamilelik süreci rahat atlatılabilir.

  Gebelikte Şeker Hastalığı Devam Edebilir mi?

  Özel olarak gelişen hamilelik durumuna has ortaya çıkan gebelikte şeker hastalığı gebelik bitiminde kaybolur. Fakat hamilelikten sonra da şeker kontrolü yapılmalıdır. Hastalığın halen devam edip etmediği ortaya çıkarılabilir. Eğer hastalık devam ediyorsa yine emziren anneler için özel diyabet ilaçları verilebilir.

  Gebelikte ve anneliğin ilk 2 yılına kadar alınan ilaçlara dikkat etmek gerekir. Yan etkiler süt emen bebeği de etkiler. Eğer bir anne adayında gebelikte şeker hastalığı ortaya çıkmışsa, hastalık doğumdan sonra kaybolsa dahi annenin şeker hastalığına yakalanma riski diğer normal insanlara göre 10 kat daha fazladır.

  Bu nedenle formda kalmak kilo almamaya özen göstermek fazla kilo varsa onları vermek için özel diyet programları uygulamak gerekir. Diyabet ömür boyu ilaç alımı gerektiren bir durumdur. Gebelikte şeker hastalığına yakalanan annelerin ömürlerinin kalan 20 yılı içerisinde diyabet hastalığına yakalanma riski büyüktür.

   

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.