Hamileyken Oruç Tutulur Mu, Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi?

13.04.2020
161
 • Hamileyken Oruç Tutulur Mu, Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi?

  Gebelikte Oruç Tutmak

  İçerisinde bulunduğumuz dönem itibari ile Ramazan ayının yılın en sıcak günlerine denk gelmesi ve akşam ezanı ile sabah ezanı arasındaki sürenin her geçen sene biraz daha uzamayı sürdürmesi oruç tutmayı zorlaştırırken aynı zamanda hamile olan ya da bebek emziren anneler için de koşulları zorlaştırmaktadır. Gebelikte oruç tutmak Allah tarafından tamamen annenin kendisine bırakılmış olup anne adayı kendisini rahat hissediyorsa oruç tutma hakkına sahiptir. Ancak uzun süren susuzluk ve buna bağlı olarak bebeğin içinde bulunduğu sıvının azalması, tansiyon düşüklüğü ya da yüksekliği gibi pek çok riske açık olan anne adaylarının ramazan orucunu kazaya bırakma haklarını kullanmaları tavsiye edilmektedir. Bilindiği üzere hamile olan bayanların ramazan oruçlarını daha sonra kaza etme hakları bulunmaktadır.

  Emzirirken Oruç Tutmak

  Emziren annelerin hem süt miktarını hem de süt kalitesini arttırmak amacı ile mutlaka gün içerisinde sık sık su içmeleri gerekmektedir. Bu nedenle emzikli kadınların oruç tutmaları kesinlikle doktorlar tarafından sakıncalı bulunmakta olup bu nedenle oruç tutmayan kadınların ise daha sonra Ramazan orucu borçları için kaza orucu tutmaları gerekmektedir. Özellikle de bu sene Nisan ayına denk gelen Ramazan ayı nedeni ile yaşanacak olan uzun süreli susuzluk hem sizin hem de bebeğinizin olumsuz etkilenmesine neden olacağı için kaza orucu tutmak en mantıklısı olacaktır.

   

  Kaza Orucu Nedir, Kaza Orucu Nasıl Tutulur?

  Kaza orucu Ramazanda çeşitli nedenlerle tutulamayan ya da istemeden ve bilmeden bozulan oruç borçları nedeni ile tutulması gereken oruçlardır. Örneğin hamile olduğu için ya da bebeğini emzirdiği için oruç tutamayan kadınların ramazan sonrasında uygun bir dönemde bu borçlarını ödemeleri kaza orucu olarak isimlendirilmektedir. Pek çok kişi kefaret orucu ile kaza orucunu karıştırmakta olup ikisi aslında birbirinden çok farklıdır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.