Havuz ve Denizden Koronavirüs Bulaşır Mı

18.05.2020
157
 • Havuz ve Denizden Koronavirüs Bulaşır Mı

  Havuz ve Denizden Koronavirüs Bulaşır Mı?

  Aralık ayında ilk olarak Çin’de ortaya çıkan; ve kısa süre içerisinde dünyanın her yerine yayılan salgını önlemek için tedbirler alınmaya devam ediliyor. Bilindiği üzere Türkiye sınırları içerisinde ilk koronavirüs vakası 10 Mart tarihinde ortaya çıktı. Ortaya çıkan ilk vakanın hemen ardından büyük bir hızla yayılan virüsün; 40 gün içerisinde pik seviyelerine ulaşmaya başladığını görüyoruz. Son günlerde vaka sayılarının azalması, iyileşen hasta sayılarının artış göstermesi normalleşme haberlerini de beraberinde getirdi. Normalleşme kapsamında yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte havuz ve denizden koronavirüs bulaşıp bulaşmayacağı tartışmalarının başladığı görülüyor.

  Uzmanlar Tatil Planı Yapanları Uyarıyor

  Uzmanlar yaz tatili planı yapan vatandaşları uyarmaya devam ediyor. Koronavirüs salgınının bu kadar kısa bir süre içerisinde; birçok ülkeye yayılmasının altında bulaşma oranının yüksekliği yatıyor. Virüsün damlacık yoluyla son derece kolay bir şekilde bulaştığı bilindiğinden; dolayı havuz ve deniz riskli olarak ifade edilmektedir.

  Havuz suyunun haricinde özellikle otellerde havuz çevresinde yoğunluk yaşanıyor. Bu yüzden oldukça önemli bir noktanın altı çizilmektedir. Virüs taşıyıcısı olan bir kişinin havuz çevresinde temas ettiği tüm noktalar risk teşkil edeceğinden dolayı, yüzme havuzlarının yanı sıra çevresinin de risk teşkil edeceğini ifade etmenin yanlış olmayacağı düşünülüyor.

  Havuz ve Denizden Koronavirüs Bulaşmaması İçin

  Klor uygulamasının virüse karşı etkili olabileceği belirtilmektedir. Klorun virüse karşı etkili olabilmesi için ise havuz ve çevresinin hijyenine dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Şuan için dünya genelinde havuz, hamam ve sauna gibi ortamlarda insanlar arasında yayılım gösterdiğine dair bir çalışma bulunmuyor. Her ne kadar çalışma bulunmuyor olsa da dikkatli olunması insanlar için faydalı olacaktır.

  Denizde yüzmek isteyenlere ise sosyal mesafe kuralının önemi hatırlatılıyor. Hem deniz kenarında hem de denizde insanlardan uzak durmanın gerekliliği hayati önem taşıyor. Denizde yüzerken diğer insanlardan en az 4 metre uzak olunması durumunda etkili bir koruma sağlanabileceği düşünülmektedir.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.