Hematoloji Hastaları İçin Koronavirüs Süreci

31.05.2020
173
 • Hematoloji Hastaları İçin Koronavirüs Süreci

  Hematoloji Hastaları İçin Koronavirüs Süreci

  Covid-19 virüsü dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Aşı çalışmaları yaklaşık 3 aydan beri devam ediyor olsa da; başarılı sonuçların en erken 1 yıl sonra alınabileceği ifade ediliyor. Örneğin bu yazıda Hemotoloji hastalarında koronavirüs sürecinin nasıl ilerlediğini; ve bu kişiler için önemli noktaları sizler için paylaşmaya çalışacağız. İnternet ortamında gerçekleştirdiğimiz ve güvenilir kaynaklardan aldığımız bilgileri bu yazımızda derlemeye gayret ettik. Ayrıca en güvenilir bilgilerin alanında uzman doktorlardan alınması gerektiği hiçbir zaman unutulmamalıdır. Sitemiz bünyesinde paylaştığımız tüm yazılar gibi hematoloji hastaları için hazırlamış olduğumuz bu yazı da sadece bilgilendirme amaçlıdır.

  Myelom, lösemi ve lenfoma gibi ağır seyreden hematoloji hastalığı sebebiyle tedavi gören kişilerde ve tedavisi kısa bir süre önce sonlandırılan hastalarda genel tüm enfeksiyonlar diğer kişilere göre daha ağır geçebiliyor. Bunun yanı sıra tedavilerinin üzerinden en az 1 yıl geçmiş hastaların, kemik iliği yapılmış kişilerin bağışıklık sistemlerinin normal çalışmaya devam etmesi durumunda covid-19 gibi hastalıkların sebep oldukları enfeksiyonları daha hafif bir şekilde geçirdiğine dikkat çekiliyor. Tüm bu araştırmalara rağmen her hastanın farklı semptom gösterebildiğini de dikkate almak gerekiyor.

  Kemik İliği Nakli Hastaların Koronavirüs Süreci

  Hematolojik hastalıklar sebebiyle kemik iliği nakli yapılan kişilerin bağışıklık sistemini etkileyen ilaçları kullanmaları gerekiyor. Bu dönemde koronavirüsle karşı karşıya kalınması durumunda bağışıklık sistemini baskı altına alan ilaçlardan dolayı enfeksiyonu daha ağır geçirebildiklerine dikkat çekiliyor.

  Tüm hematolojik hastalıklarda hastalara bağışıklık sistemini baskı altına alan ilaçlar verilmemektedir. Yani her hematolojik hastalığa sahip hastanın; enfeksiyon sürecini ağır bir şekilde geçirebileceğini ifade etmek doğru olmayacaktır.

  Sonradan meydana gelen hastalıkların yanı sıra doğuştan genetik olarak kemik iliği yetmezliği yaşayan. Ve immün yetmezliği olan kişilerde; koronavirüs semptomlarının daha ağır yaşanabileceğine de dair veriler de bulunuyor. Tüm bu sebeplerden dolayı hematolojik olarak hastalığa sahip kişilerin salgında dikkatli olmaları gerekiyor. Temas riski bulunması durumunda ise kişisel koruyucu önlemlerinin alınması gerekiyor.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.