Hepatit B Nedir? Tanısı Nasıl Konur?

Hepatit B Nedir? Tanısı Nasıl Konur?

Hepatit B, tüm dünyada hala sık sık karşılaşılan bir hastalık türüdür. Bu hastalık karaciğer iltihabı olarak bilinir. Bu virüs insandan insana kan ve kan ürünleri ile, korunmasız ilişki ile, steril olmayan tıbbi malzemeler ile, uyuşturucu iğneleri ile bulaşır. Gebelikte anne Hepatit B hastası ise eğer karnındaki bebeğine de geçme ihtimali vardır.

Öksürmek, aynı tabaktan yemek yemekle, öpüşmekle, aynı havuza girmekle bulaşmaz. Bulaşması için bu hastalığı taşıyan kişinin vücut sıvısıyla temas gerekir. Bu hastalık belirti verdiği gibi uzun yıllar boyunca hiç bir belirtide vermeyebilir. Belirti vermediği takdirde siroz ve karaciğer kanserine kadar riskleri vardır. Neyse ki gelişen tıp sayesinde önlenebilir ve tedavi edilebilir hastalıklar grubunda yer almaktadır.

Başlıklar

Hepatit B Tanısı Nasıl Konur?

Hepatit B hastalığı kan testi ile teşhis edilir. Yapılan test sonucunda hastalık akut, kronik enfeksiyon, taşıyıcılık, atlatılmış enfeksiyon veya bulaştırıcılık yönünden de değerlendirilir. Peki, bu hastalığa sahip olup olmadığımızı nasıl anlarız? Belirtileri nelerdir?

Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

 • Gözlerde sarılık ve ciltte sarılık
 • İştahsızlık
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Eklem ağrıları
 • Bulantı
 • Kusma
 • Karın ağrısı

Bu belirtilerin bir kaçını aynı anda taşıyorsanız zaman kaybetmeden doktora başvurun.

Hepatit B Tedavisi

Geliştirilen aşılar sayesinde Hepatit B önlenen bir hastalıktır. Doğumdan itibaren bebekler aşılanır ve sonraki yıllarda bağışıklık azalmışsa aşı tekrarlanır. Bebeklerde hepatit riski %90larda iken, yaş ilerledikçe ve erişkinliğe varıldığında risk %5lere kadar iner. Aşı virüs bulaştığında vurulmaz. Eğer akut olarak geçiriyorsak hastalığı tedavi uygulanmaz, rahatlatıcı tedavi verilir. Ama kronik Hepatit B ise virüsü kontrol altına almak için ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavisine başlamakta ki sebep, Hepatit B virüsünün çoğalmasını engellemek ve durdurup karaciğere hasar vermesini engellemektir. Eğer Hepatit B hastası veya taşıyıcıysanız dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

 • Korunmasız cinsel ilişkiden kaçının.
 • Diş fırçası, tırnak makası gibi kan bulunabilecek eşyalarınızı başkaları ile ortak kullanmayın.
 • Alkol kullanmayın çünkü alkol karaciğer hasarı sebep olan önemli etkenlerden biridir.
 • Dengeli ve düzenli beslenin.
 • Bebeğinizin aşılarını aksatmadan yaptırın.
 • Bebek düşünceniz varsa doktorunuzla detaylı şekilde görüşün.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.