Hızlı Kilo Vermenin Zararları

09.04.2020
212
 • Hızlı Kilo Vermenin Zararları

  Hızlı Kilo Vermenin Zararları

  Kilo fazlalığı olan insanların en büyük isteklerinden biriside hızlıca zayıflamaktır. Bu istek yüzünden birçok insan kısa vadede büyük kilo kaybı vaatlerinde bulunan şok diyetlere yönelmektedir. Fakat hızlı zayıflama arzusuyla başlanan bu şok diyetler birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Peki, hızlı kilo vermenin zararları nelerdir? Bu makalemizde bu sorunun cevabını araştırdık. Bulduğumuz sonuçlar hızlı kilo vermenin zararlarının ne kadar kötü olabileceğini bizlere gösteriyor. İşte karşınızda hızlı kilo vermenin zararları…

  Kan Şekerinin Düşmesi

  Hızlı kilo verme amacıyla uygulanan şok diyetler karbonhidrat ve protein açısından oldukça düşük değerlere sahiptir. Genel olarak günlük harcanan kalorinin çok çok altında kalori alınarak kilo vermeyi amaçlayan bu diyetler almanız gereken vitaminleri sizlerden keserek birçok sağlık bozukluğuna neden olmaktadır. Bu vitamin eksikliğinin bir sonucu olarak vücuttaki kan seviyeniz düşecektir. Düşük kan seviyesi vücutta halsizliğe, yorgunluğa ve açlık hissine sebep olmaktadır. Açlık hissinin uyanmasındaki neden; beynin midenin boş olduğunu midedeki yiyecek kütlesinden değil kandaki şeker oranına bakarak algılamasından kaynaklanmaktadır. Daha da kötü olanı düşük kan şekeri efor sarf edildiğinde gerekli enerji sağlanmadığından ani bayılmalara neden olabilir. Önerilen Yazı : Dengeli ve Düzenli Beslenme Nedir 

  Kas Kaybı

  Şok diyete başladığınızda gerekli karbonhidrat, besinleri sağlamadığınızda vücut enerji almak için proteinleri yani kasları parçalamaktadır. Bu kas parçalamaları çoğu zaman büyük öneme sahip olan organlarda gerçekleşir. Bu yüzden vücut hareket kabiliyetine ve iskeletteki düzen bozukluğuna neden olmaktadır.

  Diyabet Sorunu

  Düşük kalori ile beslenmek vücutta diyabet hastalığının görülmesine de sebep olmaktadır. Vücudunuzu enerjisiz bıraktığınızda direncinizde düşme gerçekleşir. Ve halsizlik, baş dönmesi gibi ani sorunlarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu durum insan sağlığı açısından oldukça risklidir.

  Kilolar Fazlasıyla Geri Döner

  Şok diyetler sonucunda hedef kilonuza ulaştığınızda diyeti kesmenizle kaybettiğiniz kilolar aynı hızda yeniden vücudunuza geri yüklenir. Bunun nedeni diyet süresince metabolizmayı hızlandırarak hızlı bir şekilde kalori yakmayı vücuda öğretmek yerine tembellik yapıp sadece daha az kalori alarak zayıflamaya neden olmaktır. Bu sayede diyet süresince metabolizma, kalp atış hızları dibe vurur ve ilk yeme fırsatta gelen besinleri parçalamış olduğunuz kasların yerini doldurma amacıyla saklayarak kilo almanıza sebep olmaktadır.
  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi