İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer?

13.04.2020
193
 • İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer?

  İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer?

  En sık yaşanan cilt sorunlarının başında gelen sivilce, özellikle ergenlik döneminde bulunan kız ve erkeklerde sıklıkla görülse de bu yaşın üzerinde olup, çok yağlı cilde sahip olan kişilerde de görülebilmektedir. Bazı durumlarda yüzeysel olmayıp, cildin daha derinlerinde oluşan sivilcelerin geçmesi biraz daha fazla zaman almaktadır.

  Peki, sıklıkla görülen iltihaplı sivilce nasıl geçer? Sivilce için bitkisel çözümler nelerdir?

  Öncelikli olarak sivilcelere engel olmanın en iyi yollarının; sağlıklı ve düzenli beslenme, cilt temizliğinin iyi ve zamanında yapılması, egzersizler, yeterli miktarda su tüketiminin ve uyku düzenin olduğu unutulmamalıdır.

  Çay Ağacı Yağı

  İltihaplı ve kör sivilceler için oldukça etkili olan çay ağacı yağı, sivilcelerin oluşumuna neden olan bakterileri yok ederek sivilceden kaynaklı şişkinliklerin giderilmesinde önemli rol oynar. Bunun yanı sıra, sivilceden kaynaklanan ağrının da azalmasında oldukça yardımcıdır. Yağlı sivilceli bölgeye ve etrafına temiz bir pamuk yardımıyla sürebilirsiniz.

  Sıcak Kompres

  Sivilcenin etkilediği bölgelere sıcak kompres uygulamak iltihaplı sivilcenin hızlı bir şekilde yok olmasına ve ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Sıcağın cilde ve cildin hemen altına uygulayacağı baskı nedeniyle iltihap deri yüzeyine daha fazla yakınlaşır ve iyileşme süreci hızlanmış olur.

  İltihaplı Sivilce için Diş Macunu Faydalı mıdır?

  Çoğunluk olarak doğal ürünler ile üretilen, kimyasal açıdan zayıf olan diş macunlarının da sivilce için yararlı olduğu bilinmektedir. Bu tip diş macunlarından herhangi birini, sivilcenin üzerine ve etrafına nohut büyüklüğünde sürerek 30 dakika kadar bekleyebilirsiniz.

  Süt Uygulaması

  İçeriğindeki alfa hidroksi sayesinde, ciltteki gözeneklerin açılmasında önemli rol oynayan süt, böylelikle sivilce ve kör akne tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Birinci derece de faydalı olmasa da, sivilcelerden kurtulma sürecini hızlandırmaktadır.

  Sivilceler için Bal Maskesi

  Birçok hastalığın ve sorunun bitkisel tedavisinde kullanılan bal, sivilce tedavisinde de yine etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Sivilcelerin yumuşamasını engellemekle birlikte yeni sivilce oluşumunun da önüne geçmektedir. Bunun yanı sıra bal, oldukça etkili bir cilt temizleyicisi olarak bilinmektedir.

  Sivilce Tedavisi için Elma Sirkesi

  En bilindik bitkisel cilt temizleyiciler arasında yer alan elma sirkesi, sivilce önleyici özelliğinin yanı sıra cilde canlılık kazandırır. Doğal elma sirkesini temiz bir pamuk yardımıyla sivilceli bölgeye sürerek sivilcelerin daha hızlı bir şekilde yok olmasını sağlayabilirsiniz.

   

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.