İnsülin Direncine Dikkat

14.04.2020
257
 • İnsülin Direncine Dikkat

  İnsülin Direncine Dikkat

  Sağlıksız ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak kiloların gittikçe artması İnsülin direnci tehlikesini doğurmaktadır. İnsülin direnci demek vücudun üretilen insüline cevap verememesi ve dolayısıyla insülinin kullanılamaması demektir. Eğer vücutta insülin kullanılamaz ise hücrelere parçalanan besinlerin yani glikozun geçişi sağlanamadığı için kişi yemek yediği halde kendini yorgun ve bitkin hisseder. Bu durumda ortaya çıkacak olan hastalıklar Hipertansiyon hastalığı, yüksek kan yağları, Trigliserid yoğunluğu, kolesterol artışı, kanda şeker birikmesi nedeniyle diyabet Tip 2 adını verdiğimiz şeker hastalığı ortaya çıkar bu hastalıklar kronik hastalıklar olarak ömür boyu İlaç almayı ve dengeli beslenmeyi zorunlu kılar.

  Aşırı Kilolardan Hemen Kurtulun

  Bu hastalıklara yakalanmadan önce aşırı kiloları derhal atmak için düzenli bir program uygulamak gerekir. İnsülin direnci ile birlikte seyreden adrenalin direnci ve leptin direnci vücut dengelerini altüst eder. Suçlu olarak gösterilen Obezite hastalığı insülin direncini gittikçe yükseltir. İnsülin direnci yükseldikçe kilo alımı hızlanmaya başlar. Kilo alımı artmaya başladıkça İnsülin direnci daha da yükselmeye başlar. Böylece hasta kısır bir döngü içine girer. İnsülin direnci kırılmadan kilo vermek söz konusu değildir.

  Ne Yaparsanız Yapın Kilo Veremiyorsanız

  Bazı insanlar yürüyüş yaptıkları ve az yemek yedikleri halde fazla kilolarını veremediklerinden şikâyet ederler. Bu insanlarda temel sorun İnsülin direncinin olmasıdır. Aynı miktarda yapılan fiziksel aktivite sonucu insülin direnci olmayan insanlar kilo kaybı yaşarken, insülin direnci olan kişiler insülin direnci olmayan kişilerin yarısı kadar bile kilo kaybı yaşamazlar. Performansı arttırarak daha fazla egzersiz yapmak da işe yaramaz.  Bu nedenle mutlaka insülin direncinin düşürülmesi gerekir. İnsülin direncinin düşürülmesi için tıbbi yardım almak ve uzman bir doktora başvurarak ilaç ve diyet programına başvurmak gerekir.

  Kalp Hastalıkların Temel Nedeni İnsülin Direncidir

  Kalp hastalıkları, damar tıkanıklıkları, obezite, yüksek tansiyon, kan yağlarının yükselmesi gibi ölümcül sonuçlar doğurabilecek hastalıklara neden olan İnsülin direnci baş edilmesi gereken çok tehlikeli bir olgudur. Sürekli yemek yiyen ve atıştıran insanların başına gelen en kötü olaylardan biri de İnsülin direncinin artmasıdır. Yemek yaşamak için yenir. Bu amaç dışında tüketilen yemekler ve aşırı tüketilen besinler insan sağlığını tehdit eder. O halde yemek için yaşamak mantığını bir kenara atıp yaşamak için yemek mantığını yaşam biçimimize ve beslenme programımıza oturtmalı ve bunu yaşamın temel prensibi haline getirmemiz gerekir.

   

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi