İshal Nedir? İshalin Çözümü Nedir?

İshal Nedir? İshalin Çözümü Nedir?

İshal, genellikle bağırsağımıza giren virüs nedeniyle bağırsak hareketlerinizin sulu ya da gevşek olma durumudur. Halk arasında ishal durumuna mide gribi ya da bağırsak gribi de denmektedir. Birçok insan da yıl içerisinde birkaç kez görülür. En fazla 2 ya da 3 gün sürer.

Her zaman sağlığı tehdit etmez. İshal olduğunuzda vücudunuzda şişkinlik, karnınızda kramplar olur. İshal mide bulantısı hatta kusmaya da yol açabiliyor. Vücudunuzda aşırı halsizliğe neden olur. Vücudunuz ciddi bir susuzluğa maruz kalır.

İshal durumu 3 günü aştığı durumlarda kilo kaybı görülebilir. Aynı zamanda vücudunuzda ateş yükselebilir. Böyle bir durumda hemen doktorunuza başvurmalısınız. Eğer ishal 3 günü aştıysa su tüketiminize oldukça önem vermelisiniz.

İshale Ne Sebep Olur?

İshalin ne belirgin nedeni virüsün vücudumuza girmesidir. Vücuda giren virüs bağırsaklara yerleşir. Sonrasında bağırsakların işlevini tam görememesine neden olur. Bunun yanı sıra ishal olmada şunlarda etkilidir:

 • Diyabet
 • Belirli besinlere karşı alerjiler
 • Müshil
 • Sindirim sistemini bozan yiyecekler
 • Bağırsak hastalıkları
 • Koşu
 • Bazı kanser türleri

İshal bazen başka şeylerin de habercisi olabilir. Bir çeşit hastalık vücudunuzda var olabilir. Genelde bir enfeksiyon sebebi oluşabilir. Yakın bir zamanda hastalık geçirdiyseniz bu belirtileri dikkate almalı iyi gözlem yapmalısınız. 4 hafta sonunda ishaliniz devam ediyorsa bu ishalin vücudunuzda kronikleşmeye başladığı anlamına da gelebilir.

İshale Ne İyi Gelir?

İshali geçirmek için pek çok besinlerden faydalanabilirsiniz. Bu besinleri tüketirken de aşırıya kaçmamalı ishal olan durumu kabıza çevirmemelisiniz. Besinleri tüketmeden önce bol su ile yıkamalısınız. Özellikle sebzeleri kirden ve tozdan iyice arındırdığınıza emin olmalısınız. Besinler içerisinde ishali durdurmaya yardımcı olanlar şunlardır:

 • Muz
 • Pirinç
 • Elma püresi
 • Patates
 • Tavuk veya hindi
 • Yoğurt

Bunları tüketmeniz ancak ishalinizin geçmemesi durumunda mutlaka bir doktora başvurmalısınız. İshaliniz en fazla 3 ya da 4 gün sürmeli.

İshali daha da kötüleştirebilecek gıdalardan da uzak durmalısınız. Özellikle çiğ meyve ve sebze, fasulye, kahve gibi kafein içeren içecekler,  çok baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Daha önce kullanmadığınız ya da bir tavsiye üzerine verilen ilaçları kullanmamalısınız. Eğer bu ilaçları kullanmak durumunda kaldıysanız içeriğine mutlaka bakmalısınız. Herhangi bir sorunda eczacınıza danışmalı ya da doktorunuzu aramalısınız.

İshal Nasıl Geçer?

İshal genellikle hiç hastaneye gidilmeden, tedaviye gerek duyulmadan kısa süre içerisinde kendiliğinden geçer. Bu süreçte kendinize oldukça dikkat etmelisiniz.

 • Kendinizi iyi hissedene kadar dinlenmelisiniz.
 • Yeterince sıvı almalısınız. Vücudunuzdaki sıvı kaybını önlemek için meyve suyu ve çorbalardan faydalanabilirsiniz.
 • Tuvalete her gittiğinizde vücudunuz su kaybeder. Günde 3 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Suları öğün aralarınızda az ve sık olacak şekilde tüketmelisiniz.
 • Vücudunuz ishal olduğunda vücudunuzun tuz ve potasyum miktarı azalır. Sporcu içecekleri ile bu miktarı dengeleyebilirsiniz. Mide bulantısına karşı az miktarda sık sık tüketebilirsiniz.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.