Jinekomasti Nedir? Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Tedavi Edilir

10.06.2020
419
 • Jinekomasti Nedir? Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Tedavi Edilir

  Jinekomasti Nedir?

  Jinekomasti, günümüzde erkeklerin en büyük düşmanlarından biridir. Özellikle kilolu beylerde daha fazla görülen bu hastalığın tedavisiyle ilgili birçok araştırma yapılmakta ve farklı tedavi yöntemlerinin kulaktan kulağa yayıldığı görülmektedir. Erkekler, genelde bu sorunla yüzleşmekten ya da bunun için doktora başvurmaktan korkarlar. Peki, nedir erkekleri bu kadar ürküten jinekomasti denen şey? Şimdi Jinekomasti hastalığını adım adım inceleyerek ne olduğundan nasıl tedavi edilebileceğine doğru gitmeye çalışalım.

  Jinekomasti, erkeklerin göğüslerinin ve göğüs uçlarının kadınsı bir şekilde büyümesi ve dengesiz bir hale gelmesidir. Testosteron ve östrojen dengesizliğinden meydana gelebilecek olan bu hastalık, estetik açıdan son derece kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Sadece testosteron östrojen dengesizliğinden değil, bedenimizin testosteron hormonunu algılamasında yaşanabilecek sorunlardan ötürü de meydana gelebilir.

  Jinekomasti Çeşitleri Nelerdir?

  Jinekomastinin meydana gelmesi için muhakkak bir sebebe ihtiyaç yoktur. Zaten Jinekomasti hastalıklarının yaklaşık %25’inde herhangi bir sebep yoktur; bu yüzden her erkekte meydana gelebilecek bir hastalık olduğunu da açık bir şekilde ifade etmemiz gerekiyor. Konjential Jinekomasti diye tabir edilen Jinekomasti rahatsızlığı doğuştan itibaren görünmeye başlar. Bireyin anneden gelen östrojen hormonunun dengesizliği yüzünden böyle bir hastalığa yakalanması mümkündür. Bu durum genellikle 2 – 3 hafta kadar devam ediyor. Ve sonrasında kendiliğinden bir düzelme görülüyor.

  Genç bireylerde meydana gelen Jinekomastinin sebebi, genelde ergenlik etkisi olarak görülüyor. Ergenlik dönemine giren erkeklerin büyük kısmında görülen bu rahatsızlık genelde ergenlik sona erdikten sonra düzelir.

  Jinekomastinin bir diğer türü de orta yaştaki erkeklerde ve yaşlılarda görülüyor. Bunun sebebi yağ dokusunda bulunan testosteronun östrojene dönüşmesidir. Bu dönüşüm, etkisini meme bölgesinde yağlanma şeklinde göstermektedir.

  Jinekomastinin çocukluktan başlayıp yaşlılığa kadar devam eden türlerinden sonra daha sonradan oluşabilen Jinekomasti türlerine de bakmamız gerekir. Kullanılan ilaçlar, alınan dengesiz dış hormonlar, tümörler, alkol kullanımı ya da psikolojik sorunlar, normal bir bireyin Jinekomasti rahatsızlığına yakalanmasına sebep olabiliyor.

  Erkek meme bölgesinin kadınsı şekilde büyümesinin Jinekomasti olduğunu söylemiştik. Peki, Jinekomasti nasıl anlaşılıyor? Eğer göğüsleriniz gereğinden fazla büyüyorsa ya da göğüslerinizde sarkma meydana geliyorsa doktora başvurmalı ve bunun Jinekomasti olup olmadığını uzmanından öğrenmelisiniz. Böyle bir sorun varsa doktorunuz buna göre önlem alacak ve ameliyat olunup olunmamasına karar verecektir. Ameliyattan en az 1 hafta kadar önce kullandığınız ilaçları, alkolü ve sigarayı kesmelisiniz. Aksi durumda ameliyatın olumsuz bir sonuç oluşturmasına sebep olabilirsiniz.

  Jinekomasti Nasıl Tedavi Ediliyor?

  Şimdi işin en can alıcı noktasına geldik. Erkekleri bu kadar rahatsız eden Jinekomasti nasıl tedavi ediliyor? Göğüs ucunda yağlanma oluştuğunda bireyin ergenlik döneminde olup olmadığına bakılıyor. Eğer birey ergenlik dönemindeyse ya da bu dönemi yeni atlattıysa bir süre beklemekte fayda vardır; çünkü bu tür vakalarda iyileşme şansı son derece yüksektir. Aksi durumda doktorunuz ameliyat olmanıza karar verir.

  Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

  Jinekomasti ameliyatı için doktor ilk olarak hastayı hazırlar ve gerekli anestezi uygulamasını yaptırır. Göğüs ucundan yarım ay şeklinde bir bölge açılıyor. Ve yağ dokuları buradan dışarı çıkarılıyor. Jinekomastinin boyutuna göre ameliyat süresi 2 – 3 saat arasında değişebilmektedir. Doktor, ameliyat sonrasında göğsü özel bir şekilde sarar. Hastanın bir gün kadar müşahede altında tutulması normaldir. 1 – 2 gün boyunca gereken ağrı kesici ve antibiyotiklerin kullanılması gerekir. Böylece Jinekomasti ameliyatı sonlandırılıyor ve göğüs bölgesinde yağlanma kalmamış oluyor.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi