Kadınlarda Adet Döngüsü Nasıl Oluşur?

21.04.2020
222
 • Kadınlarda Adet Döngüsü Nasıl Oluşur?

  Kadınlarda Adet Döngüsü Nasıl Oluşur?

  Sağlıklı her kadın, menopoz dönemine kadar, her ay bir kere adet döngüsü yaşar. Peki, hiç düşündünüz mü adet döngüsü nasıl oluşur, adet döngüsü nasıl olur? Bu yazımızda sizlere, adet döngüsü hakkında bilgilerden kısaca söz edeceğimizi belirterek, adet döngüsü nasıl olur ve adet döngüsü nasıl oluşur sorularının yanıtlarını gözden geçirmeye başlayalım…

  Adet döngüsünde, ilk görevli organ beyindir. Çünkü hormon salgılıyor ve salgıladığı bu hormonlar giderek yumurtalıkları uyarıyor. Uyarılan yumurtalıklar ise, yumurta hücresini büyütmeye ve kadını anne olmaya hazırlıyor. Ancak her adet döngüsünde hamile kalmak gibi bir durum, elbette söz konusu değil.

  Adet Döngüsü Nasıl Olur?

  Uyarılan yumurtalıkların büyüttüğü yumurta hücresinde, Pregesteron, ve Östrojen üretilmeye başlanıyor. Bunun sonucunda ise, kadının, gebeliğe hazırlık olarak, tamamen vücut mekanizmasının işleyişi ile rahim içerisindeki dokusu kalınlaşmaya başlıyor.

  Belirtmiş olduğumuz gibi, sürekli hamile kalamaması nedeni ile her ay oluşan bu dokunun, adet döngüsü ile atılması gerekiyor. Bu da, ortalama aylık 60 – 80 ml arası kana denk geliyor. Bu kan ile birlikte kalınlaşan rahim iç dokusu yeniden incelerek normal sürecine geri dönüyor.

  Zaman zaman adet döngüsü, bazı nedenler dolayısı ile düzensiz bir hal de alabiliyor. Buna adet düzensizliği deniyor. Adet düzensizliğinin genel olarak nedenleri, hormonal değişimler, miyom, polip, rahim kanseri, rahim içinin kalınlaşması, şeklinde belirtilebiliyor.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.