Kalp Hastalarının Oruçta Dikkat Etmesi Gerekenler

06.05.2020
157
 • Kalp Hastalarının Oruçta Dikkat Etmesi Gerekenler

  Oruç tutmanın sağlık açısından faydalı olduğu, çeşitli bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya çıkmış önemli gerçeklerden biridir. Ancak bazı durumlarda ya da yanlış uygulamalarla bu süreci geçirmek, sağlık açısından zararlı olabiliyor. Kalp hastalarının oruç tutarken dikkat etmesi gerekenler başlıklı bu yazımızda, kalp hastalarının oruç tutarken mutlaka dikkat etmesi gereken şeylerden bahsedeceğiz.

  Kalp Hastalarının Oruç Tutarken Dikkat Etmesi Gerekenler

  İlaçları Aksatmayıp Doktorunuza Danışın

  Oruç ibadeti, başta sağlık olmak üzere belirli şartları taşıyan kişiler için zorunludur. Yani sağlık şartları el vermiyorsa, oruç tutma yükümlülüğü ortadan kalkmaktadır.

  Oruç tutmaya başlamadan önce, kesinlikle doktorunuza danışarak hareket etmeniz faydalı olacaktır. Oruç tutmanız durumunda sağlık durumunuzun kötüye gidecek olması halinde, oruç tutmanız tavsiye edilmemektedir. Ayrıca kalp hastaları tarafından kullanılan ilaçların yine belirli bir düzende kullanılabilir olması da, büyük önem taşımaktadır.

  Şayet oruç tutmanız da ciddi bir sıkıntı yoksa en azından, ilaçlarınızı aksamaması için doktorunuzun yapacağı düzenlemeye dikkat etmeniz gerekir.

  Kalp Hastaları Sahurda ve İftarda Nelere Dikkat Etmelidir?

  Sahur ve iftarda beslenme düzenine dikkat etmek, kalp hastaları için büyük bir öneme sahiptir. Sahurda vücudun enerji ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde nişastalı karbonatlar ile birlikte, sebze ve meyve tüketimi önemlidir. Ödem gibi bir rahatsızlığınız yoksa sahurda yine, bol su içmek faydalıdır. İftarda ise bol miktarda tuz almak, yemek yeme ve su içmek kalp hastalarını rahatsız edebilir.

  Oruç Tutmak Kalp Hastaları İçin Ciddi Riskler Doğurabiliyor

  Tüm kalp hastaları için olmasa da, özellikle kalp yetmezliği gibi rahatsızlığı bulunanlar için uzun süre aç kalmak, sağlık açısından risk oluşturabiliyor. Bu nedenle yukarıda da belirttiğimiz gibi kalp hastalarının mutlaka doktora başvurarak oruç konusunda karar vermesi gerekir.

  Özellikle kan basıncının düşük olduğu durumlarda, uzun süre açlığın hastaya olumsuz etkileri daha fazla olacaktır. Uzmanlar iftar esnasında aşırı tuz ve sıvı alınmasının kalp hastalarında, kalp yetersizliğini tetikleyeceğine uyarılar yapmaktadır.

  Kalp Hastalarının Oruç Tutarken Alabilecekleri Tedbirler

  Gerek sahur ve gerekse iftar sofralarında, fazla sıvı ve tuz tüketilmemelidir. Aynı zamanda yeme içme konusunda aşırıya gidilmesi, kalp hastaları için uygun bulunmamaktadır. Oruç tutacak kalp hastaları ilaçlarını aksatmadığı gibi, gün içerisinde aşırı miktarda enerji harcamaktan kaçınmalıdır.

  Sağlık Yazar – Güncel Sağlık Bilgileri ve Tedavi Yöntemleri (saglikyazar.com)

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.