Kalp Krizi Esnasında Yapılması Gerekenler…

04.03.2021
92
 • Kalp Krizi Esnasında Yapılması Gerekenler…

  Kalp krizi geçiriyor olabileceğinizi düşünüyorsanız, 112’yi veya acil tıbbi yardımı aramak çok önemlidir.

  Kalp krizi belirtileri değişir…

  Kriz geçiren her insan aynı semptomlara veya aynı şiddette semptomlara sahip değildir. Bazı kalp krizi belirtileri aniden vurur. En önce tepki, hareket ile oluşan ve oturuş ile gevşeyen tekrarlayan göğüs ağrısı veya basıncı (anjina) olabilir.

  Bir kalp krizi genellikle 15 dakikadan fazla göğüs ağrısına neden olur. Ancak aynı zamanda hiçbir semptomu da olmayabiliyor. Hazımsızlık veya inatçı boyun veya çene ağrısı gibi göğüs ağrısı dışındaki semptomların da ortaya çıkabileceğinin farkında olmak önemlidir.

  Kalp krizi geçiren pek çok kişinin saatler, günler veya haftalar öncesinden uyarı işaretleri vardır.

  Ne zaman bir doktora görünmeli…

  Hemen harekete geçin. Şu adımları uygulayın:

  • Acil tıbbi yardım çağırın. Kalp krizi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız tereddüt etmeyin.
   Kendinizi yalnızca başka seçenek yoksa sürün. Durumunuz daha da kötüleşebileceği için, kendinizi sürmek sizi ve diğerlerini riske atar.
  • Doktor tarafından reçete edilmişse nitrogliserin alınız. Acil yardım beklerken belirtildiği gibi alın.


  Acil sağlık personeli tavsiye etmedikçe aspirin almayın. Aspirin almak için 112’yi aramayı geciktirmeyin. Önce acil yardım çağırın.

  Kalp krizi geçirebilecek birini görürseniz ne yapmalısınız?

  Bilinci yerinde olmayan birini görürseniz ve kalp krizi geçirdiğine inanıyorsanız, önce acil tıbbi yardım çağırın. Ardından kişinin nefes alıp almadığını ve nabzının olup olmadığını kontrol edin. Kişi nefes almıyorsa veya nabız bulamıyorsanız, ancak o zaman CPR’ye başlamalısınız.

  Oldukça hızlı bir ritimle kişinin göğsüne sert ve hızlı bir şekilde bastırın – dakikada yaklaşık 100-120 kompresyon.

  Kalp Krizi Nasıl Önlenir…

  Kalp krizini önlemek için adımlar atmak için asla çok geç değildir – zaten geçirmiş olsanız bile.

  • İlaç almak, daha sonra kalp krizi geçirme riskinizi azaltabilir ve hasarlı kalbinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Doktorunuzun reçetesini almaya devam edin ve ne sıklıkla izlenmeniz gerektiğini doktorunuza sorun.
  • Yaşam tarzı faktörleri. Tatbikatı biliyorsunuz: Kalp-sağlıklı beslenme ile sağlıklı kilonuzu koruyun, sigara içmeyin, düzenli egzersiz yapın, stresi yönetin.
  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.