Kalp Krizi Geçirildiği Nasıl Anlaşılır?

17.05.2020
137
 • Kalp Krizi Geçirildiği Nasıl Anlaşılır?

  Kalp Krizi Geçirildiği Nasıl Anlaşılıyor?

  Son yıllarda kalp hastalıklarına bağlı ölümler artış gösteriyor. Günümüz hayat şartlarının ağırlaşması, düzensiz hayat alışkanlıkları ve stres ile birlikte kalp hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Tüm bu hastalıklara bağlı olarak ise kalp krizi ölümleri ciddi seviyelere ulaşmaya başladı. Uzmanlar kalp krizinin öldürücü olduğu fakat zamanında müdahale ile hastaların hayatlarının kurtulmasının mümkün olduğuna dikkat çekiliyor. Tam da bu noktada kalp krizi geçirildiği nasıl anlaşılır sorusu akıllara geliyor.

  Kalp Krizi Nedir?

  Bilindiği üzere kalp sağlığı açısından damarların düzenli bir şekilde akışı büyük bir önem taşıyor. Kalbin beslendiği damarların herhangi birinde yaşanan ani tıkanma veya başka problemler kalbin oksijensiz kalmasına sebep oluyor. Oksijensiz kalan kalp kaslarının kasılması engellenmekte ve bunun sonucunda doku hasarları meydana gelmektedir. Bunun haricinde atardamarlar içerisinde yağ ve kolesterol gibi yapıların birikmesi de tıkanıklıklara sebep olabiliyor. Tıkanıklıklar ve çatlaklar ise kalp krizinin ana sebepleri arasında gösterilmektedir.

  Kalp Krizi Geçirildiği Nasıl Anlaşılır İşte Püf Noktalar

  • En sık rastlanan belirti kalp krizi esnasında göğüs ve kalp bölgesinde başlayan ağrılardır.
  • Kalp ve göğüs bölgesinde başlayan ağrılar 10 ile 15 dakika arasında sürebilmektedir.
  • Ağrı kadar sık görülen bir diğer belirti ise baş dönmesidir.
  • Mide bulantısı
  • Kalp atışında ritim bozukluğunun hissedilmesi
  • Nefes darlığı meydana gelmesi

  Yukarıda maddeler halinde belirtilen durumlar kalp krizi geçirildiğinin ilk belirtileri olarak kabul edilmektedir. Bu gibi belirtilerin ortaya çıkması durumunda zaman kaybetmeden sağlık kuruluşlarına başvurulması, gerekiyorsa acil yardım çağrılması hayati önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalarda kalp krizi geçirenlere yapılan erken müdahale durumunda hastaların hayatları kurtarılmaktadır.

  Krizin geldiğinin hissedilmesi anında ayakta durulmaması, göğüs ve kalp bölgesini sıkan kıyafetlerin çıkarılması tavsiye ediliyor. Ayrıca kanı sulandırıcı özelliğinden dolayı aspirin tablet yutulması da verilen tavsiyeler arasında yer almaktadır. Yalnızken yaşanması durumunda mutlaka yakınlarınıza haber vermeli ve zaman kaybetmeden ambulans çağırmanız gerekiyor. Tüm bu süreçte sakin kalmanın da hayat kurtarıcı olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır.

  Sağlık Yazar – Güncel Sağlık Bilgileri ve Tedavi Yöntemleri (saglikyazar.com)

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.