Kalp krizini engelleyen besinler

05.07.2020
331
 • Kalp krizini engelleyen besinler

  Kalp krizini engelleyen besinler nelerdir, gelin birliktelik bakalım. Son yıllarda insanların yaşamlarında meydana gelen belirgin değişiklikler bir takım hastalıkları da beraberinde getiriyor. Düzensiz yaşam, sağlıksız beslenme, yetersiz uyku ve en önemlisi de yoğun stres hastalıkların temel sebepleri arasında gösteriliyor. Dünya genelinde bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar ile birlikte bu hastalıkların önüne geçebilmek isteniyor. Uzmanlar ise bu noktada kişilerin kendileri için yapabilecekleri püf noktalara değiniyor.

  Yukarıda belirtilen temel sebeplere bağlı olarak kalp krizi geçiren insanların sayısı büyük bir hızla artış gösteriyor. Kalp krizi riskini düşürmek veya ortadan kaldırmak için düzenli yaşamaya gayret göstermek gerekiyor. Bunun haricinde stresten uzak durmanın da son derece etkili olduğu unutulmamalıdır. Bir diğer nokta ise beslenme konusu olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalar neticesinde kalp krizi riskini düşüren besinlerin bulunduğu görülüyor.

  Kalp Krizini Engelleyen Besinler: Haftada 2-3 Kez Balık Tüketimi

  Uskumru, mezgit ve somon gibi yağ oranı yüksek balıkların damar sertliği riskini azalttığı belirtiliyor. Uzmanlar herkesin haftada 2 veya 3 kez balık tüketmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

  Yaban Mersini Çilek Nar

  Yaban mersini, çilek ve nar da özellikle kan basıncını düşürme özellikleriyle ön plana çıkıyorlar. Kan basıncının düşmesi ise damar ve kalp hastalarının önüne geçebilmek adına oldukça önemli bir rol oynuyor.

  Zeytinyağı Tüketimi Kritik Öneme Sahip

  Gün içerisinde tüketilen besinlerin hazırlanmasında kullanılan yağ kritik bir öneme sahip. Zeytinyağı kullanılması durumunda kötü kolesterolün önüne geçilebildiği sürekli olarak vurgulanıyor. Ayrıca şeker hastaları için de zeytinyağı kullanımı tavsiye ediliyor. Fakat tüm yağ çeşitlerinde olduğu gibi zeytin yağı tüketiminde de miktara dikkat edilmesi gerekiyor.

  Düzenli Yeşil Çay Tüketimi

  Düzenli olarak yeşil çay tüketimi insan vücudunda metabolizmanın hızlanmasını sağlıyor. Böylelikle aşırı kilo alımının önüne geçilerek kiloya bağlı kalp hastaları engellenebiliyor.

  Bitter Çikolata Mucizesi

  İçerisinde bulunan kakaonun yüzde 70 seviyelerinde olan bitter çikolatalar da kan basıncının dengelenmesini sağlıyor.

  Bunların haricinde aşağıda yer alan besinler de kalp sağlığına iyi gelmesiyle biliniyor.

  • Kuruyemiş
  • Karpuz
  • Elma
  • Armut
  • Avakado
  • Tarçın
  MOBİL REKLAM ALANI
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.