Kan Bağışı Konusunda Bilinmeyenler

Kan Bağışı Konusunda Bilinmeyenler

Pek çok kişi için kan vermek korkulu bir rüyadır. Ancak sık sık kan vermenin son derece önemli faydaları var. Bununla birlikte kan hastalar için de altın değerinde. Bu bakımdan kan bağışında bulunmayı da insanların hayatlarını kurtarmakla aynı değerde görebilirsiniz. Şunu unutmamak gerekiyor ki sizde bulunan ve öneminin farkında bile olmadığınız bir şey; başkaları için ölüm kalım savaşının önemli bir gerekliliği olabilir. Bu yüzden kan vererek hayat kurtarın.

Kan vermenin insani bir yanı olduğu kadar sağlık anlamında da önemli yararları var. Kan vermek her ne kadar bazı insanlar için güç olasa da temelinde aşı olmaktan hiçbir farkı bulunmuyor. Veren kişilerde kalp krizi ihtimali %90 gibi önemli bir ölçüde azalıyor. Bununla birlikte stres, yüksek tansiyon ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklar da kan verilmesiyle ortadan kalkmakta. Ayrı kan verdiğiniz zaman AIDS, hepatit ve diğer kan ile ilgili rahatsızlıklara sahip olup olmadığınız konusunda bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Kan Bağışının Faydaları Nelerdir?

Vücutta bulunan kan hücrelerinin yenilenmesi kan vererek daha hızlı bir şekilde olmakta. Kan hücrelerinin yenilenmesi kişinin daha sağlıklı ve güçlü bir bünyeye sahip olması anlamına geliyor. Bununla birlikte kan veren kişi psikolojik olarak da rahatlar. Bunun sebebi ise ihtiyacı olan kişilerin verdiği kan sayesinde sağlıklarına kavuşacaklarını bilme duygusudur. Kan veren kişide kemik iliğinin yağlanmasının önüne geçiliyor. Kan yenilendikçe içerisinde bulunan yüksek yağ oranı da dengelenir. Kanı temizlemek için sürekli olarak çalışan kalp ise bu noktada daha rahat bir şekilde çalışma fırsatı bulacaktır. Çünkü kirli kanı temizlemek için çalışan bir bünye yerine yeni temiz kan üretmek için çalışan bir bünye aynı değildir.

Sürekli baş ağrısı sorunu yaşayanlar için kan vermek oldukça önemli. Kan verilmesi kan hücrelerinin yenilenmesi ve vücutta dolaşan kanı çok daha taze olmasını sağlamakta. Bu da beyne giden kanın temiz olmasından dolayı baş ağrısının önüne geçmekte.

KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?Form Doldurma


Kan bağışı için kan bağışı merkezlerine başvurduğunuzda size 4 sayfalık bir form veriliyor. Bu formun içeriğinde;
•Kan bağışçısı bilgilendirme formu
Kayıt formu
•Kan bağışçısı sorgulama formu yer almaktadır.


Dolduracağınız sorgulama formunda kişisel bilgilerinizin yanı sıra özel hayatınızla ilgili sorular bulunmaktadır. Ankette özel soruların yer alması ve sizlerin bu sorulara samimiyetle vereceğiniz cevaplar “Güvenli Kan Temininin” ilk adımını oluşturmaktadır.Paylaştığınız tüm bilgiler hem etik hem de yasal olarak gizli tutulmaktadır. Sorular ve bilgilendirmeler ile ilgili her türlü merak ettiğiniz konuyu doktorlarımıza ya da flebotomistlerimize (hemşirelerimize) danışabilirsiniz.

Kayıt

Kan bağışı işlemi yasal bir süreçtir. Bu nedenle kimlik ve iletişim bilgileriniz Türk Kızılay’ın kullanmış olduğu sisteme kaydedilmektedir. Fotoğraflı, T.C. Kimlik Numarasını içeren ve yasal olarak geçerli bir kimlik (nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport) ibraz etmeniz yasa gereği zorunludur.

Kayıt işlemiyle beraber flebotmistlerimiz kan sayımı, tansiyon, nabız, ateş ve vücut ağırlığı ölçümünü yapar.

Doktor Muayenesi

Kayıt işlemi sonrasında yapılan sınırlı fiziksel muayane sonuçları doldurduğunuz forma ve bilgisayar sistemine işlenir. Daha sonra doktorlarımız doldurduğunuz form ve fiziksel muayene sonuçlarını değerlendirir. Böylelikle bağışçı adayı olarak kan bağışında bulunmanız ilk olarak size daha sonrada ihtiyaç sahibine herhangi bir zarar vermeyecekse kan bağışı işlemine yönlendirilirsiniz.

Kan Bağışı İşlemi

Kan bağışı işlemi için özel olarak tasarlanmış kan alma yataklarına alınırsınız.
  Bağış işlemi;
•Konusunda eğitim almış tecrübeli flebotomistler tarafından gerçekleştirilir.
•Kullanılan tüm malzemeler tek kullanımlık ve sterildir.
•Kan alımı işlemi en uygun bölge olan dirsek çukurunda gerçekleşir.
•Kan alma işlemi yaklaşık 4-8 dk sürer.
•Her kan bağışında sadece 1 ünite kan bağışlanmaktadır. 1 ünite kan yaklaşık 450 ml ±%10 ‘dir.

İkram ve Dinlenme

İşlem sona erdiğinde size belirtilen süre kadar yatakta ve yine belirtilen süre kadar ikram alanında dinlenmeniz gerekmektedir. Kan alma yatağında istirahat ederken flebotomistlerin size gösterdiği şekilde kolunuza bası yapmanız damar dışına kanama olmaması için önemlidir.

İkram bölümünde sizlere minarel yönünden zengin olduğu için maden suyu ve bisküvi vb. verilmektedir. Verilen ikramları tüketmeniz kaybedilmiş sıvının yerine konulmasına katkı sağlayacaktır .

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gerçekleşen kan bağışı günlük hayatınızı etkilemeyecek miktardadır. (vücuttaki kanın 1/13’ü )
 
  Yine de dikkat edilecek bazı konular vardır:
•Sigara baş dönmesi ya da mide bulantısı gibi şikâyetlere yol açabileceği için bağış sonrası en az iki saat içinde içilmemesi gerekmektedir.
•Gün içerisinde kan bağışında bulunduğunuz kolunuz ile ağırlık kaldırmamanız kapanan damar duvarındaki pıhtının açılmaması için önemlidir.
•İlk 4 saat boyunca olduğundan fazla sıvı tüketmeye çalışınız. İkinci öğünden önce alkollü içecekler almayınız. (alkol vücuttan sıvı atılımını artırdığı için şikayete yol açabilir.)
•Sportif faaliyetlerinize bir gün ara veriniz.
•Gün içerisinde sıvı kaybını artırdığı için aşırı sıcak ortamlarda (hamam, sauna vb.) bulunmayınız.
•Pilot, ticari araç şoförleri, tehlikeli makine operatörleri, yüksek yerlerde bedeni faaliyet gösteren meslek grupları vb.in kan bağışladıktan sonra 24 saat işlerine ara vermeleri önerilir.
•Tüm bu önerilere rağmen baygınlık hissi ya da baş dönemsi olursa bir yere uzanın veya başınızı iki dizinizin arasına alacak şekilde oturunuz.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.