Kansızlık nedir, Kansızlığa ne iyi gelir Kansızlığa iyi gelen besinler

27.12.2020
158
 • Kansızlık nedir, Kansızlığa ne iyi gelir Kansızlığa iyi gelen besinler

  Günümüzde en yaygın hastalıklardan bir anemi yani kansızlıktır. Bunun çok fazla sebepleri vardır. Örneğin yiyeceklerin genetiğini değişmiş olması, toprağın eski verimi sağlayamıyor olması diyebilir. Çünkü tarımda çok fazla ilaç kullanılmaya başladı ve organik anlayışı oldukça değişti. Buna bağlı olarak fazla insanla birlikte ısınan atmosferin güneş ışığını engellemesi de diyebiliriz. Çünkü güneş D vitaminin %80 nin kapsar. Bundan dolayı kemik erimesi ve kemiğe bağlı kansızlıklarda görülür. Bu nedenle insanın kalabalık olduğu büyükşehir gibi yerlerde güneş ışığı daha kalitesiz diyebiliriz. Burada kan oluşumuyla ilgili bir kaç meyveden bahsetmek istiyoruz. Ancak ilk önce belirtmeliyiz ki kan oluşumunda en büyük etken su’ dur. Su yeni kan üretimine yardım eden en önemli kaynaktır.

  Siyah Kokulu Üzüm

  Siyah üzümün şifasını bilmeyen yoktur. Kansızlık problemi olanların ilk akıllarına gelen siyah üzümdür. Her gün öğün olarak bir avuç siyah üzüm tüketmek kan hücrelerinizi yenileyecektir. Bunun yanında kokulu üzüm şırasıda çok etkili bir kan yapıcıdır. Dalından toplanılan kokulu üzümleri güzelce şeker katmadan kaynatıyoruz ve tıpkı konserve gibi kavanozlarda saklıyoruz. Her gün bir şişe bitirdiğinizde gözlerinizin açıldığını hissedeceksiniz. Kokulu üzüm şırası sızıntılı kan hastalığı olanlarda da çok etkili olmuştur.

  Keçi Boynuzu

  Keçi boynuzunun çekirdekleri eskiden tartı yerine kullanılıyormuş. “ 2 dirhem bir çekirdek” sözüde buradan kalıyor bizlere. Kalsiyum değeri yüksek olan keçi boynuzun faydaları saymakla bitmez. Ciddi anlamda bir kansızlığınız varsa geçi boynuzu tüketerek 3 günde etkisini görmeye başlayabilirsiniz.

  Vişne

  Bedenimizin kendi içinde sistemli bir çalışması var. Bu çalışmada taze kan üretiminin çoğunluğu yaz ayında oluyor. Eski büyüklerimiz vişne yemeye başladıktan sonra kan aldırılmaz derler. Çünkü vişnenin insan vücudunda taze kan üretme özelliği vardır. Bu nedenle vişne zamanlarında bol bol tüketmelisiniz.

  İncir

  İncir mucizevi bir besindir. İncirin kan arttırıcı özelliği vardır. Özellikle bayanların regl döneminden dolayı olan kansızlıkları için çok fazla tüketmesi gerekir. Şeker hastaları dikkatli tüketmesi gerekir.

  Dut

  Şeker hastalarının dikkatli kullanması gerektiği dutun kana çok fazla yararı vardır. Kansızlık problemi olanlar içine katkı maddesi atılmamış dut pekmezinden her gün 1 kaşık tüketmelidir. Dut kandaki iltihabı kurutur. Kan hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Kainatta sayısız nimetler vardır. Her birinin ayrı bir şifa kaynağı olduğunu biliyoruz. Dutta kansızlık için bulunmaz bir nimettir.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.