Karahindiba Çayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

26.07.2021
48
 • Karahindiba Çayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Karahindiba Çayı

  Kolay ve zahmetsiz bir şekilde zayıflamak isteyenlerin ilk tercihi genellikle çay oluyor. Zayıflama çayları olarak adlandırılan çaylar bu konuda daha çok etkililer. Bu çaylar arasında gösterilenlerden bir tanesi de Karahindiba çayı olarak bilinen çay. Bu çayı tüketen insanlar bir taraftan kilo verirken diğer taraftan da sağlıklı bir hayat yaşayabiliyorlar.

  Karahindiba yaz aylarında yetişen bir bitki olduğundan dolayı bu aylarda toplanıp kurutulmuş şekilde saklanabilir ve bu sayede dört mevsim çay olarak tüketilebilir. İlginç bir şekilde bitkinin ana vatanının neresi olduğu bilinmemektedir. Alternatif tıp alanında önemli bi yere sahip olan çay en çok sinir hastalıkları, kanı temizlemek, karaciğer ve böbrekleri temizlemek, romatizma gibi eklem rahatsızlıklarını tedavi etmek, kronik yorgunluk ve vitamin eksikliği gibi pek çok şeye faydalı olmaktadır. Ayrıca karahindiba, papatyayla sıklıkla karıştırılıyor.

  Cilt Hastalıkları Üzerinde Etkili

  Karahindiba çayı cilt hastalıkları ve cilt bakımı üzerinde de etkili olan bir çay. Çayı tükettikten sonra içemediğiniz kısmını yüzünüze sürerek nemi alabilir ve cildinizi rahatlatabilirsiniz. Bununla birlikte içerek tüketilmesinin de cilde faydası bulunmaktadır.

  Çayın en önemli özelliklerinden bir tanesi ise sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlamasıdır. Özellikle mide ve bağırsak sorunları yaşayanların günde 2 bardak tüketmesi bu sorunlarını ortadan kaldıracağı gibi düzenli çalışan bir sindirim sistemi kilo vermenin de anahtarı olacaktır. Çayı tüketirken önemle üzerinde durulması gereken nokta ise kesinlikle şekersiz şekilde tüketilmesi gerektiğidir. Şekersiz olarak tüketemeyenler ise çok az tatlandırıcı kullanabilirler. Çay aynı zamanda vücuttaki hormanları dengeler ve uzun süre tokluk yaratır. Bu yüzden zayıflamak isteyenler için önemli bir bitkidir.

  Karahindiba Çayı Nasıl Tüketilir?

  Bu çayı demlemek için yapraklarını sıcak çayın içerisinde 10 dakika kadar bekletmek yeterli olacaktır. Çayın tadının acı bir hale gelmemesi için ise demlendikten sonra hemen tüketilmesi gerekmekte. İsteyenler tarçın ya da karabiber gibi çeşitli baharatlar katıp o şekilde tüketebilirler.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi