Karından Sıvı Alımı Nedir (Parasentez)

14.07.2020
396
 • Karından Sıvı Alımı Nedir (Parasentez)

  Karından Sıvı Alımı Nedir ?

  Parasentez, karında toplanan sıvıyı (peritoneal sıvı) vücuttan uzaklaştırmak için kullanılan bir tıbbi prosedürdür. Karında biriken sıvıya asit adı verilir. Asit (ascides), periton boşluğunda anormal sıvı birikimi olarak ta tanımlanır. Ülkemizde karında asit birikiminin için en yaygın nedeni alkolik karaciğer sirozu’dur. Küçük sıvı birikimleri asemptomatik olabilir, ancak karında daha büyük miktarlarda biriken sıvı karın ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık ve enfeksiyona neden olabilir. Karından sıvı alma işlemine parasentez denir ve bu yöntem, hastalarda semptomları gidermek ve teşhis testleri için sıvı numuneler almak için acil hekimler tarafından sıklıkla yapılır. Bu işlem invazivtir ve bağırsak delinmesi ve enfeksiyon gibi yüksek morbiditeye (ölüm riskine) sahip komplikasyonlar için bir risk oluşturmaktadır.

  Karından Asit Alınması

  Karın içi sıvıyı lokalize etmek için ve mümkün olduğunca sıvı aspirasyonunun görsel olarak yönlendirilmesi için ultrasonu kullanılır. Ayrıca, hızlı testi pozitif olan dengesiz hastalarda da kullanılabilir. Ultrason rehberli parasentez bu acil durumlarda sıvı birikiminin nedenini ayırt etmeye yardımcı olabilir ve gerekli bakımın hızlandırılmasına yardımcı olabilir.

  Karından Sıvı Alımının Anatomisi Nedir ?

  Sıvının başarılı aspirasyonunu engelleyebilecek karın içi yapılar mesane, gravid uterus ve bağırsaklardır. Genellikle mesane dolu olmadığı sürece pelvik girintiye yerleşir. Bağırsak, karın duvarına çok yakın yüzen hareketli bir yapıdır. Sıvı, ekojenik abdominal duvar kas sistemine göre daha düşük bir yankı-olmayan görünür. Bağırsak genellikle ekojeniktir ve sıvı içinde aktif olarak hareket eder.

  Karın Boşluğundan Oluşan Asitin Nedenleri

  • Karın zedelenmesi
  • Abdominal enfeksiyon (peritonit)
  • Karaciğer dokusunun skarlaşması (siroz)
  • Karaciğer yetmezliği
  • Kanser

  Parasentez, karın basıncını ve ağrısını giderebilir, böbrek ve bağırsak fonksiyonlarını iyileştirebilir ve hastaların nefes alma zorluğunu atlatmasına yardımcı olabilir. Karaciğer kanseri veya diğer kanser türlerinin yayılımını kontrol altına almak için de karından sıvı alımı işlemi yapılabilir. Özellikle yeni teşhis edilmiş olan karın sıvısı vakalarında karında biriken asidin etiyolojisini belirleyebilmek, bakteriyel peritoniti teşhis etmek ve tedavi edici terapötik amaçlarla parasentez uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca aşırı şişkinlik durumunda solunum zorluğuna neden verdiği için karında biriken suyu boşaltmak gerekli olabilir.

  Karından sıvı alma işlemi nasıl yapılır?

  İşlem için öncelikle hastanın karnının dış bölgesi strerilize edilerek mikroplardan temizlenir ve alanı uyuşturmak için lokal anestezi verilir. Daha sonra uzun, ince bir iğne karnın içine dikkatlice sokulur. Fazla sıvı, kanül adı verilen özel bir delikli iğne yoluyla çıkarılır. Bazı durumlarda, doktorlar karnın içindeki sıvının nerede olduğunu tespit edebilmek için bu işlem öncesinde ultrason kullanır. Şayet karın boşluğundan fazla miktarda sıvı çıkarılması gerekiyorsa, iğne bir şişeye bağlı olan küçük bir tüpe takılabilir. Sıvı şişeye akar. Sıvı eksize edildiğinde test için bir laboratuvara gönderilir. Karından su aldırma işlemi genellikle 20 ila 30 dakika sürer.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.