Karından Sıvı Alımı Nedir (Parasentez)

14.07.2020
463
 • Karından Sıvı Alımı Nedir (Parasentez)

  Karından Sıvı Alımı Nedir ?

  Parasentez, karında toplanan sıvıyı (peritoneal sıvı) vücuttan uzaklaştırmak için kullanılan bir tıbbi prosedürdür. Karında biriken sıvıya asit adı veriliyor. Asit (ascides), periton boşluğunda anormal sıvı birikimi olarak ta tanımlanır. Ülkemizde karında asit birikiminin için en yaygın nedeni alkolik karaciğer sirozu’dur. Küçük sıvı birikimleri asemptomatik olabiliyor. Ancak karında daha büyük miktarlarda biriken sıvı karın ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık ve enfeksiyona neden olabiliyor. Karından sıvı alma işlemine parasentez denir. Bu işlem invazivtir ve bağırsak delinmesi ve enfeksiyon gibi yüksek morbiditeye (ölüm riskine) sahip komplikasyonlar için bir risk oluşturmaktadır.

  Karından Asit Alınması

  Karın içi sıvıyı lokalize etmek için ve mümkün olduğunca sıvı aspirasyonunun görsel olarak yönlendirilmesi için ultrasonu kullanılır. Ayrıca, hızlı testi pozitif olan dengesiz hastalarda da kullanılabiliyor. Ultrason rehberli parasentez bu acil durumlarda sıvı birikiminin nedenini ayırt etmeye yardımcı olabiliyor. Ve gerekli bakımın hızlandırılmasına yardımcı olabiliyor.

  Karından Sıvı Alımının Anatomisi Nedir ?

  Genellikle mesane dolu olmadığı sürece pelvik girintiye yerleşir. Bağırsak, karın duvarına çok yakın yüzen hareketli bir yapıdır. Sıvı, ekojenik abdominal duvar kas sistemine göre daha düşük bir yankı-olmayan görünür. Bağırsak genellikle ekojeniktir ve sıvı içinde aktif olarak hareket eder.

  Karın Boşluğundan Oluşan Asitin Nedenleri

  • Karın zedelenmesi
  • Abdominal enfeksiyon (peritonit)
  • Karaciğer dokusunun skarlaşması (siroz)
  • Karaciğer yetmezliği
  • Kanser

  Parasentez, karın basıncını ve ağrısını giderebiliyor. Böbrek ve bağırsak fonksiyonlarını iyileştirebiliyor ve hastaların nefes alma zorluğunu atlatmasına yardımcı olabiliyor. Karaciğer kanseri veya diğer kanser türlerinin yayılımını kontrol altına almak için de karından sıvı alımı yapılabiliyor. Özellikle yeni teşhis edilmiş olan karın sıvısı vakalarında karında biriken asidin etiyolojisini belirleyebilmek; bakteriyel peritoniti teşhis etmek ve tedavi edici terapötik amaçlarla parasentez uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca aşırı şişkinlik durumunda solunum zorluğuna neden verdiği için karında biriken suyu boşaltmak gerekli olabiliyor.

  Karından Sıvı Alınma İşlemi Nasıl Yapılır?

  İşlem için öncelikle hastanın karnının dış bölgesi strerilize ediliyor. Ve alanı uyuşturmak için lokal anestezi veriliyor. Daha sonra uzun, ince bir iğne karnın içine dikkatlice sokuluyor. Fazla sıvı, kanül adı verilen özel bir delikli iğne yoluyla çıkarılıyor. Bazı durumlarda, doktorlar karnın içindeki sıvının nerede olduğunu tespit edebilmek için; amacıyla öncesinde ultrason kullanıyor. Şayet karın boşluğundan fazla miktarda sıvı çıkarılması gerekiyorsa; iğne bir şişeye bağlı olan küçük bir tüpe takılabiliyor. Sıvı şişeye akar. Sıvı eksize edildiğinde test için bir laboratuvara gönderiliyor. Karından su aldırma işlemi genellikle 20 ila 30 dakika sürer.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.