Katarakt Ameliyatı ve Rahatsızlığı Hakkında Bilgiler

26.07.2021
46
 • Katarakt Ameliyatı ve Rahatsızlığı Hakkında Bilgiler

  Katarakt

  Katarakt denildiğinde insanların akıllarına hemen bir yaşlı hastalığı olduğu düşüncesi gelir. Ancak günümüzde yapılan araştırmalar bu rahatsızlığın başlama yaşının 25’lere kadar indirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte doğuştan bu rahatsızlığa sahip olan kişiler de mevcuttur.

  Katarakt, halk arasında göze perde inmesi olarak da adlandırılıyor. Bu rahatsızlığa sahip olan kişinin görmesi bir sis tabakası içinden dünyayı görüyormuş gibi olur. Gündüz nispeten idare edilebilir bir durum olsa da düşük ışıkta ya da karanlıkta neredeyse hiçbir şey görülemiyor. Bu da geceleyin tek başına yürüme de zorluk yaratır. Kataraktın herhangi bir ağrısı bulunmuyor. Hatta pek çok kişi, bu rahatsızlık zaman içinde yavaş yavaş ortaya çıktığı için gelişiminin farkına dahi varmaz. Ancak birileri ile karşılaştırma yapılınca var olduğunun farkına varılabiliyor.

  Katarakt Ameliyatı

  Katarakt ameliyatı ile bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Ameliyat sırasında da hiçbir ağrı ya da acı hissedilemez. Gelişen teknoloji ile birlikte ameliyat, tek göz için 15 dakika sürmektedir. Eskiyen ve üzeri kristalleşmiş göz merceği çıkartılarak yerine yeni göz merceği takılır. Bu işlem milimetrik bir kesik içinden yapılıyor. Ameliyatta herhangi bir dikiş yapılmıyor. Ameliyat sonrasında göz bandajlanıp yaklaşık 3 gün bu bandajla kapalı kalır. Sadece ameliyat sonrasında kullanılacak olan göz damlası için 3 saatte bir bu bandaj açılır, damla damlatıldıktan sonra yeniden kapatılır. Damla kullanma işlemi bandaj açıldıktan sonra da devam eder. Bu süre yaklaşık 1 aydır. İki göz aynı anda ameliyat edilemez. Önce bir gözün bandajı açılmalıdır. Sonra diğer göz ameliyat edilmelidir.

  Kataraktın tek tehlikesi görmenin azalmasından dolayı sosyal hayatta yaşanan sıkıntılardır. Özellikle geceleri karanlık yerlerde düşme riskiniz artıyor. Bazı insanlarda ameliyat sonrasındaki 3-4 yıl içinde rahatsızlık tekrar ortaya çıkabiliyor. Bu durumda ise tamamen lazer yöntemiyle 10 dakika içinde, bu sefer çok daha kolay bir şekilde sorundan kurtulabilirsiniz. Lazerden sonra herhangi bir bandaj yapılmıyor ve ilaç kullanılmıyor. Kişi normal hayatına devam eder.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi