Kaygı Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Kaygı Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Kaygı (Anksiyete) bozukluğu günümüzde insanlarda oldukça artan bir psikolojik sıkıntılardan birisidir. En yoğun olarak görülen yaş aralığı 10-25’tir. Ülkemizde insanların genelde %7-8’i bu durumu yaşamaktadırlar.

Anksiyete terimi,  aslında korku, endişe, sinirlilik ve endişeye neden olan bozukluklar için kullanılmaktadır. Bu bozukluklar kişinin bir süre sonra gerilmesine ve ardından davranışlarının değişmesine neden olmaktadır. Hafif kaygı yaşayan insanlar hafif husursuz olabilmektedirler. Fakat yoğun kaygı içerisinde yer alan insanların günlük yaşamı sürekli etkilenebiliyor.

Kaygı, aslında stresli durumlara karşı gösterilen bir tepkidir. Ancak sürekli tetikleyici olmadan ortaya çıkarsa bir duruma dönüşebiliyor. Yani kısacası tekrarlayan düşüncelere ve endişelere sahip olan kişi Anksiyete bozukluğu tanısı konulmaktadır.

Kaygı bozuklukları da kendi içerisinde ayrılık anksiyetesi, sosyal anksiyete, genelleştirilmiş anksiyete ve spesifik fobiler olarak ayrılmaktadır. Yani sadece bir değil birden fazla anksiyete türü ile de mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden anksiyetesi büyük olan kişiler için tıbbi çözümler gerekmektedir.

Anksiyete genellikle kadınlarda daha fazla görülmektedir. Aşırı korumacı çevrede büyüyen çocuklarda, sindirilmiş karakterlerde ve hep eleştiri almış çocuklarda ilerleyen dönemde anksiyete görülme olasılığı var. Ayrıca çocukluk dönemlerinde yaşanan travmalar mutsuzluklar da yine anksiyetenin ortaya çıkması için önemli bir etkendir. Ayrıca aile ve akraba yoluyla da anksiyete görülebiliyor. Anksiyete duygusu genetik olarak aktarılabiliyor. Ayrıca kullanılan ilaçların yan etkileri de yine anksiyete bozukluğuna sebebiyet verebiliyor.

Kaygı Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Genellikle kaygı bozukluğu yaşayan kişilerin stres, panik ve endişe durumları diğer insanlara göre daha uzun süre durmaktadır. Bu duygularını kontrol edemeyecekmiş gibi hissetmeye başlarlar. Semptomlar arasında ise panik atak, stresli ve gergin hissetmek, uyku problemi, terleme, nefes darlığı görülebilmektedir. Hatta bazı insanlarda baş dönmesi ve kalp çarpıntısı da görülmektedir.

Kaygı ile baş etmek bazen zor bir hale bürünebiliyor. Bu yüzden kişi yemek yemeyi azaltabiliyor ve kilo kaybı yaşayabiliyor. Ani kararlar verme isteği gelebilir. Örneğin; çalışmak istememe, arkadaşlarıyla olan randevuları reddetme vs.

Kaygı Bozukluğunun Tedavisi Nedir?

Genellikle anksiyete durumunu incelenir ve ona göre karar uygulanabilmektedir. Kişi eğer kaygıyı yönetemiyor, işe gitmek istemiyor ve buluşmalarını erteliyor ise ilaç tedavisi de önerilmektedir. İlaç tedavileri de ortalama olarak 6-12 ay arası devam eder. Kişinin durumu eğer olumlu reaksiyon gösteriyorsa tedavisi bu noktada tamamlanır. Ayrıca bu kişilere egzersizler de verilebilir. Bunun yanında hafif kaygı bozukluğu yaşayan insanlara ise genelde terapiler yardımcı olmaktadır.

Doktorun vereceği gevşeme yöntemleri, stres yönetimi, olumsuz düşünceyi olumlu ile değiştirme taktikleri işe yarayabilmektedir. Kişi olumsuz durumları yazar ve karşılarına olumlamalarını yapar. Böylelikle kaygı durumu git gide hafiflemeye ve bir zaman sonra kişiyi rahatsız etmemeye başlar. Ayrıca düzenli spor yapmak da kaygıyı azaltıcı bir unsurdur.

Önerilen Yazı : İlaç Kullanmadan Sivilcelerden Kurtulmak

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

pendik psikoterapi