Kemik Erimesi Nedir? Kemik Erimesi Nasıl Ortaya Çıkar?

01.07.2021
10
 • Kemik Erimesi Nedir? Kemik Erimesi Nasıl Ortaya Çıkar?

  Kemik erimesi rahatsızlığının kadınlarda görülme oranıyla erkeklerde görülme oranı hemen hemen eşittir. Ortaya çıktığı zamanlar ise daha çok ilerlemiş yaşlardır. Bu bakımdan yaşı ilerlemiş kişilerin rahatsızlığın gelişmesi ile ilgili olarak çeşitli önlemler almaları da gerekiyor.

  Kemik Erimesi 70 Yaş Üzeri Kişilerde Görülüyor

  Rahatsızlığın en çok görülmeye başlandığı yaşlar genellikle 70 yaş ve üzeri. Bu rahatsızlığın başladığını kişinin kendi başına anlaması neredeyse imkansızıdır. Genellile düzenli kontrollerden geçenlerde kontrol sırasında doktorlar tarafından fark edilir. Bununla birlikte kemikler güçsüzleştiği için sıklıkla kemik problemleri de görülmeye başlar. En ufak bir şeyde kemiklerin kırılması bu rahatsızlığın habercisi olabilir. Yaşlılarda en çok görülen kemik kırıkları ise kalça, omurga ve el bileklerinde meydana gelmektedir.

  Kemik erimesi vücutta çeşitli şekil bozukluklarına sebep olur. Boyun yavaş yavaş kısalması ve omurgada meydana gelen şekil bozuklukları bunun birer örneğidir. İleri yaşlarda meydana gelen kalça kırıklarının tedavi edilmesi oldukça zordur. Bu yüzden kişinin yaşam kalitesi düşer ve kişi hayatının geri kalanında çok daha dikkatli olmak zorundadır.

  Nasıl Önlemler Alınmalı?

  Yaşlı kişilerin evlerini düzenlerken kendilerine zorluk çıkarabilecek şekilde eşyaları bulundurmamaları son derece önemlidir. Kazaların büyük bir çoğunluğu evlerde bulunan eşyalara takılma sebebiyle meydana gelmekte. Bununla birlikte sürekli olarak zemin kuru tutulmalı ve yürümeyi kolaylaştırması için odalara ve koridor duvarlarına tutamaklar yapılması mümkündür. Kablo ve ip gibi takılabilecek şeyleri ortalıkta bulundurmamak da alınması gereken önlemlerden bir tanesi.

  Kemik erimesinden korunmanın yöntemleri arasında beyni sürekli olarak çalıştırmak geliyor. Sürekli okumak ya da çeşitli hobiler edinmek bu rahatsızlığın gelişmesini yavaşlatacaktır. Ayrıca insanlara sürekli iyilik yapmak da kemik erimesinin çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaması için önem arz ediyor.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.