Kireçli Su Hakkında Bilgi

22.04.2020
251
 • Kireçli Su Hakkında Bilgi

  Kireçli Su Hakkında Bilgi

  Musluk suyundan akan suların kireçli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu anlamanın en kolay yanı ise suyun kaynaması sonucu çaydanlıkta tortu olarak kireç bırakmasıdır.

   

  Kirecin bulunduğu sular, mineralli sular olmaktadır. Direkt olarak suda bulunan kirecin herhangi bir zararı bilinmese de, kireç kalsiyum ve magnezyumdan oluşmaktadır. Bu elementler ise tortu oluşturduktan sonra, tortu aracılığı suyu sertleştirmektedir. Bu elementler vücutta tüketilmez, direkt olarak depolanmaya gönderilirler. Direkt olarak depolanmaya gitmeleri ise vücuda zarar vermesini sağlar çünkü bu depolanma şekilleri; damar tıkanıklığına, böbreklerde taş oluşmasına ve damarın sertleşmesine neden olur.

   

  Kireçli suyun içilmesi dışında ise, vücut temizlikte kullanılmasında da sıkıntılar meydana gelmektedir. Kireçli suyun cildimize verdiği bu zarar, cildimizin sertleşmesidir. Bu cilt sertleşmesi ise kirecin vücuttaki gözenekleri kapatmasından kaynaklanmaktadır. Hem cildi sertleştirir, hem de cildimizin nefes almasını engeller bu sırada ve aslında birden çok zarar verir. Bu ciltteki sıkıntıların ikincisi ise kirecin saçlara zarar vererek kırılmasını sağlamasıdır. Tüm bunlar dışında tortu olarak çaydanlıklarda, tencerelerde ve daha birçok ev eşyasında biriken bu kireçler tortulaştıktan sonra zamanla mikropların üremesi için bir ortam yaratır. Bu ortamda ortaya çıkan mikroplarda insan vücuduna zaman içinde belki küçük belki büyük seviyede hasar verebilir.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.