Kırkkilit Otu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

22.04.2020
312
 • Kırkkilit Otu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

  Kırkkilit Otu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

  Bu yazımızda sizlere kırkkilit otu ile ilgili bilgilerden söz ederek, kırkkilit otu ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yer alan kırkkilit otunun faydalarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, diğer adı at kuyruğu olan kırkkilit otu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden kırkkilit otu ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yer alan kırkkilit otu faydalarını sizlere aktarmaya başlayalım…
  Kırkkilit otunun diğer adı at kuyruğu olmakla birlikte, bu ismin kullanılıyor olmasının bir anlamı bulunmaktadır. Kırkkilit otu faydaları o kadar çoktur ki, bu bitkinin, kırk kilit açacağına inanılmaktadır. Peki, kırkkilit otu ne işe yarar?

  Sporcuların çok sık kullandığı kırkkilit otunun, kemikleri güçlendirme, kasları yumuşatma ve damarları rahatlatma etkileri bulunmaktadır. Eklem ağrıları, gut hastalığı ve romatizmal durumlarda kırkkilit otu faydalarından yararlanılmaktadır. Tırnakları kırılan ve saçları dökülen kişiler, kırkkilit otu faydalarından rahatlıkla yararlanabilirler. Ödem giderici etkisi bulunan kırkkilit otu, aynı zamanda idrar söktürücü özellik göstermektedir.

  Adet düzensizliklerini giderdiği belirtilen bitkinin, olası bir iç kanamayı önlediği de belirtilmektedir. Var olan iç kanamaların önlenmesinde de kırkkilit otunun faydalarından yararlanılabilmektedir. Vücutta var olan kıkırdak problemleri, boyun ve bel ağrıları ile birlikte, sinir sıkışması durumunda da at kuyruğundan yarar sağlanabilmektedir.

  Bir bardağın içerisine, henüz kaynatılmış olan su koyun. İçerisine de bir tutam kırkkilit otu ilave edin. Ve bardağın ağzı kapatılarak ortalama beş dakika bekletilmesi sağlanır. Bu zamanın dolmasından sonra, bardağın içerisindeki bitkiler süzülerek, kalan su ile gargara yapılması halinde, var olan boğaz problemlerinin giderildiği belirtilmektedir.

  Sonrasında bardağın içindeki bitki süzülmeli ve kırkkilit otu çayı içilmelidir. Eğer bu çaydan günde bir bardak içilirse; böbrek taşı ve böbrek kumu ile birlikte, böbreklerde bulunan rahatsızlıkların tümünün atılabileceğine inanılmaktadır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.