Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kızamık hastalığı genel olarak kış mevsimi sonu ve ilkbahar başlarında artış göstermektedir. Küçük çocuklarda daha fazla görülmektedir ancak aşı olmamış ya da daha önce kızamık geçirmemiş yetişkinlerde de bu duruma rastlanabilmektedir. Peki, kızamık nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? 

Kızamık Nedir?

Kızamık ya da diğer bir adı ile rubeola, solunum sisteminde başlayan viral bir enfeksiyondur. Kızamığa neden olan şey paramiksovirüs ailesinden bir virüs yani küçük parazit mikropların bulaşmasıdır. Önce solunum yolunu enfekte eden kızamık virüsü ardından kan dolaşımı yoluyla vücudun diğer bölgelerine yayılmaktadır.

Kızamık rahatsızlığı çok bulaşıcıdır ve yalnızca insanlarda görülmektedir. Yani bu da demek oluyor ki kızamık enfeksiyonu kişiden kişiye kolay ve hızlı şekilde yayılabiliyor. Rahatsızlığının etkili bir aşısı vardır ancak dünya çapında hâlâ önemli bir ölüm nedenidir.

Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler, virüse yakalandıktan yaklaşık olarak 10 -14 gün sonra ortaya çıkmaktadır.

Kızamık belirtileri şunlardır:

 • Ateş ve kuru öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Ağız içerisinde oluşan küçük grimsi beyaz lekeler
 • Gözlerde iltihaplanma durumu
 • Vücutta döküntü meydana gelir.

Kızamık enfeksiyonunda vücutta ki döküntü ve ateşlenme durumu ortalama 4-5 gün sürmektedir. Bu rahatsızlık süresince kuru öksürük ise on gün kadar devam edebiliyor. Eğer ateşlenme durumu 5 günden fazla devam ederse, kızamığa bağlı olarak komplikasyonlar gelişebilmektedir.

Bu komplikasyonlar; orta kulak iltihabı ve zatürre durumudur.

Kızamık Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Yerleşik kızamık enfeksiyonu için henüz spesifik bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Tedavi yöntemi yoktur ancak, virüse maruz kalmış bireyleri korumak amacıyla birtakım önlemler alınabilir.

 • Bebekler ve çocuklar da dâhil olmak üzere aşılanmamış insanlara virüs bulaşmasından 72 saat sonra kızamık aşısı yapılabilirsiniz.
 • Bağışıklık sistemi zayıf kişiler, bebekler ve gebe kadınlarda, bağışıklık serum globülini protein enjeksiyonu kullanılabiliyor. Virüs bulaşmasından sonraki altı gün içinde bu enjeksiyon verilerek, bu antikorlar ile kızamık oluşumunda ki şikâyet giderebilmektedir.
 • Kızamık ile birlikte ortaya çıkan ateşi hafifletmek amacıyla ibuprofrn ve asetaminofen gibi reçetesiz satılan ilaçlar kullanabilirsiniz. 
 • Kızamık semptomları olan bireylere ya da çocuklara aspirin vermemelisiniz. 
 • Grip ya da suçiçeği gibi semptomlar atlatan bireyler ve çocuklar aspirin kullanmamalıdır. Çünkü bu şekildeki durumlar söz konusu olduğu zaman aspirin kullanılması reye sendromu gibi çok ciddi sorunlara neden olabilmektedir.
 • Bir çocukta veya bireyde kızamık varken kulak enfeksiyonu gibi bir bakteriyel enfeksiyon durumu gelişirse, uzman hekim antibiyotik ilaç reçete edebilir.
 • Bazı çocuklarda A vitamini seviyesi düşüktür. Bu çocukların kızamık rahatsızlığını şiddetli geçirme olasılıkları yüksektir. Böyle bir durum meydana geldiğinde A vitamini vermek kızamığın şiddetini azaltabilir.  
 • Bu dönemde bol bol su tüketmelisiniz.
 • Boğaz ağrısı gerçekleştiğinde ya da öksürük tuttuğu zaman hava yollarını rahatlatacak nemlendiriciler kullanılabilirsiniz.

Kızamığı Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

 • Kızamığa karşı alınabilecek ek basit ve en güvenilir yöntem aşılamadır.  Aşılamanın ilk dozundan sonra kızamığa karşı %93 oranda, ikinci doz kızamık aşısından sonra ise %97 oranında korunma sağlanıyor.
 • Bir kişi kızamığın ortaya çıkardığı belirtileri görüyor ya da hissediyorsa, hastalığın diğer insanlara bulaşmasını önlemek için sağlıklı kişilerden uzak tutulmalıdır.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.