Kolesterol Neden Yükselir

14.04.2020
179
 • Kolesterol Neden Yükselir

  Kolesterol Neden Yükselir

  Hepimizin korkulu rüyasıdır kolesterol. Onun yükselmesi daha doğrusu kötü kolesterolün yükselmesi kalp damar hastalıklarına neden olur. Hücre zarı yapımında kullanılan kolesterol vücut için gerekli bir steroldür fakat fazlası insanı öldürecek kadar tehlikelidir. Gıdalardan elde edilen ve vücudun kendi ürettiği kolesterol vitamin sentezinde ve safra asidinin sentezlenmesinde rol alır. Fakat kan sıvımızda kolesterolün yükselmesi damar tıkanıklığı sonucunu doğurur. LDL düşük yoğunluklu yağ proteini, HLD yüksek yoğunluklu yağ proteini olarak adlandırılır. LDL halk arasında kötü kolesterolHDL iyi kolesterol olarak bilinir. LDL seviyelerini düşürmek ve HDL seviyelerini yükseltmek her sağlıklı bünyede olması gereken şeydir.

  Kötü Kolesterol Neden Yükselir

  Duygusal stres kötü kolesterolü yükseltir. Aşırı oburluk kesinlikle LDL kolesterolü yükseltir. Yağlı yemekler ve hiç hareket etmeden sürdürülen yaşam kolesterolü yükselten faktörlerdir. Hazır rafine edilmiş ve işlenmiş gıdalarda LDL kötü kolesterol arttırıcı yağlar vardır. Obezite kötü kolesterolü arttırır. Dünya genelinde obeziteye bağlı hastalıklardan ölen insan sayısı fazladır.

  Dünya gün geçtikçe daha çok obez insan kitlelerine milyarlarca dolarlık sağlık harcamaları yapmaktadır. Aşırı sigara tüketimi kötü kolesterolü arttıran faktörlerden biridir. Aşırı içki kullanımı da kolesterolü arttırır. Yaşlı insanlar yaşa bağlı olarak kötü kolesterol ile mücadele etmek durumundadır.

  Sağlıklı egzersiz ve diyet ile birlikte kötü alışkanlıklardan ve stresten uzak bir yaşam sürmek ömrü uzatır. Erkeklerde 45-50 yaş aralığında LDL kötü kolesterol oranında yükselme eğilimi başlar. Ayrıca 45 yaşından sonra sık görülen hipertansiyon yüksek tansiyon hastalığı da LDL körükleyicidir.

  Bağırsakların düzgün çalışmaması da LDL kötü kolesterolü arttırır çünkü bağırsakların atması gerekli dışkıları tam olarak atamaması yani görevini yapamaması direkt olarak karaciğeri etkiliyor. Kolesterol dışarıdan alınan besinlerle tüm vücuttaki kolesterolün dörtte birinin dengelerini değiştirebilir.

  Kötü Kolesterol Öldürür Mü?

  Kötü kolesterolün artması ve buna karşın önlem alınmaması kalp krizine neden olabilir. Kötü kolesterolü yüksek çıkan hastalar ilaçlarla ve diyet programları ile kolesterolü düşürebilirler. Daha dikkatli bir yaşam ve sağlıklı beslenme ile kolesterol kontrol altına alınabilir. Günde birer saat yürüyüş yapmak ve yağlı yiyecekler tüketmemek, sigara ve alkolü bırakmak, sabahları ceviz katılmış su içmek, yüksek bir morale sahip olmak kolesterolü düşürmeye yardımcı olan etkenlerdir.

   

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.