Kontrolsüz Vitamin Kullanımının Sonuçları Nelerdir?

Kontrolsüz Vitamin Kullanımının Sonuçları Nelerdir?

Gelişen dünya ile insanlığın iş yoğunluğu ve eğitim hayatı her geçen gün daha da artmaktadır. Bu yoğun yaşantı içerisinde hastalıklardan kendimizi korunmak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek dengeli bir beslenme ile vücuda alınan vitamin ve minerallerle mümkün olabilmektedir.

Her duruma alternatif bir kolaylık bulunan bu dönemlerde tıbbi amaçlar ve doktor tavsiyeleri ile kullanılan kapsül vitamin takviyeleri üretilmiştir. Tıbbi olarak vitamin kullanımı önerilen kişiler şu şekilde sıralanabilir,

 • Besin alerjisi nedeniyle vücut için gerekli olan besinlerin tüketimini yapamayan kişiler,
 • Bağırsak ve mide anomalileri yaşamaları nedeniyle belli besinlerden uzak durmaları gereken kişiler,
 • Bir bahane sayılmasa da yoğun iş hayatı veya eğitim hayatı ile ilerleyen yaşları sebebiyle yeterli ve dengeli beslenme düzeni oluşturamayanlar,
 • Gebelik yaşayan anne adaylarının hamilelik dönemlerinin başlangıcında annenin sağlığı ve bebeğin gelişimi için,
 • 65 yaş üstü zaman dilimlerinde vücutta yaşanılan yoğun vitamin ve mineral eksikliği sebebiyle zorlu zamanlar yaşayabilen yaşlı kesim,
 • Demir eksikliği veya anemi teşhisi almış kişiler,
 • Diyaliz tedavisi gören aileden geçişli olan veya çevresel etmenlerle sonradan ortaya çıkan kronik böbrek rahatsızlığı olan kişiler gibi özel gruplara doktorlar beslenme düzenlerinin yanı sıra ekstra dışarıdan vitamin takviyesi önerebilmektedir.

Kontrolsüz Kullanılan Ekstra Vitaminlerin Sonuçları

Sağlık söz konusu olması halinde doktor onayı olmadan veya verilen reçeteler dışında kontrolsüz bir şekilde alınan vitaminler ve ilaçlar kişilerde beklenmedik etkiler oluşturabilmektedir. Bu etkilerin bazıları şu şekildedir,

 1. Vücutta biriken D vitamini kandaki kalsiyum düzeyini yükselterek kas kramplarına sebebiyet verebilmektedir.
 2. A vitaminin fazla alınması sonucunda beyin basıncı artması, baş ağrıları veya görme problemleri ortaya çıkabilmektedir.
 3. Kontrolsüz C vitamini alımı sonucunda vücutta depolanmamasına rağmen idrarla atılımı esnasında böbreklerde taş oluşumuna neden olabildiği bilinmektedir.
 4. Ve en kritik olanı yapılan araştırmalar ile yüksek dozlarda alınan E ve C vitaminin zaman içerisinde akciğer kanserinin oluşumunu veya yaşanılan kanser durumunda tedavileri olumsuz etkileyebildiği belirlenmiştir.

Doktorunuzun vitamin kullanımını önermediği durumlarda kesinlikle kendi başınıza kullanmamanız önerilir. Vücutta var olan vitamin eksilikleri öncelikle beslenme düzeni ile tolere edilmeye çalışılmalıdır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.