Korona Çocuklarda Damar Sertliği Mi Yapıyor? Kawasaki?

24.05.2020
204
 • Korona Çocuklarda Damar Sertliği Mi Yapıyor? Kawasaki?

  Korona Çocuklarda Damar Sertliği Mi Yapıyor?

  Koronavirüsün dünyada ortaya çıktığı ilk günden beri derinlemesine araştırmalar devam ediyor. Özellikle koronanın çocuklar üzerindeki etkisi üzerine şuana kadar yapılmış birçok çalışma bulunuyor. Dünya genelinde gelişmeleri takip edenlerin çok daha iyi bileceği üzere; koronavirüs ağırlıklı olarak 65 yaş üstü kişilerde ve kronik rahatsızlığı bulunan insanlarda yıkıcı etki göstermektedir.

  Kawasaki Vakalarında Hızlı Artış Yaşanıyor

  Özellikle hem yaşlı hem de kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde; ölüm oranlarının oldukça yüksek olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Çocuklarda ise bu durumun tam tersi olarak; çoğu vakada semptom dahi gösterilmeden virüsün çocukların vücudundan atıldığı ifade ediliyor. Bunun yanı sıra ağır semptom gösteren çocuk ve hatta bebeklerin olduğunu da unutmamak gerekiyor.

  Tüm dünyada vürüsün etkileri üzerine araştırmalar yapılırken; İtalya ve İngiltere’de ağırlıklı olmak üzere çocuklarda kawasaki adı verilen bir hastalığın ortaya çıktığı görülüyor. Bilinen bir hastalık olmasına rağmen; uzun yıllardır stabil bir şekilde seyreden sayılarda son günlerde büyük bir artışın yaşandığına dikkat çekiliyor. İtalyan ve İngiliz uzmanlar zaman kaybetmeden; kawasaki hastalığı ve koronavirüs arasında bir bağ olup olmadığı araştırmaya başladı.

  Koronanın Çocukları Üzerindeki Etkisi Kawasaki Mi?

  İtalya ve İngiltere başta olarak çocukların yüksek ateş, damar sertliği şikayetlerinde artış yaşandığı ifade ediliyor. Kawasaki adı verilen hastalık sonucunda çocuklarda genel olarak el, göz ve dilde kırmızılaşma yaşandığı bilinmektedir. Son zamanlarda bazı vakalarda ise çocuklardaki kalp damarlarında ciddi bir genişleme yaşanabiliyor.. Ayrıca her iki ülkede de kawasaki hastalığına yakalanan çocukların sayısındaki ciddi artışın iki ülkeyi de tedirgin ettiğinin altı çizilmektedir.

  Kawasaki hastalığının altında yatan sebep için çalışmaların devam ettiği belirtiliyor. Çalışmalardan güvenilir sonuçların elde edilmesiyle birlikte elde edilen çalışma sonuçları tüm dünya ile paylaşılacaktır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.