Koronavirüs ve Astım Rahatsızlığı

14.06.2021
22
 • Koronavirüs ve Astım Rahatsızlığı

  Korona ve Astım

  Koronavirüs nefes yoluyla da bulaşabilen bir hastalık olduğu için astım, nefes darlığı ve alerjisi olan kişilerin çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. Koronavirüs sürecinde astım hastaları normal insanlar gibi maske kullanımı sürdürmeli ve mümkünse bu süreci tıpkı 65 yaş ve üzeri kişilerde olduğu gibi evlerinden çıkmayarak geçirmeliler.

  Astım Hastalarına Koronavirüs Bulaşma Riski

  Normal astım hastalarına koronavirüs bulaşma riski normal bir insanın taşıdığı riskle aynı. Ancak bu rahat davranılması anlamına gelmesin. Bilindiği gibi astım hastalığının da kendi içinde dereceleri var. Bu noktada orta ve ağır derecede astım hastalığına sahip olanlar önemli bir risk altında bulunuyorlar. Koronavirüs sürecinde astım hastaları sağlıklarına son derece dikkat etmeli ve hastalıklardan uzak durmaya çalışmalıdırlar. Bilhassa koronavirüs etkileri kişi üzerinde direkt olarak; ateş, nefes darlığı, öksürük ve yorgunluk şeklinde kendisini gösterir. Bu bakımdan öldürücü olmasa da bu belirtilen astım hastalarında görülmesi tehlikelidir. Bu virüsün gücünü çok daha etkili bir hale getirecektir. Bir çok korona virüs teorileri daha bulunmaktadır.

  Temastan Kaçının

  Havaların ısınmaya başladığı bahar aylarında pek çok insan dışarı çıkıyor. Bu yüzden çimen, ağaç ve çiçek polenleri kişinin elini olduğundan çok fazla yüzüne götürmesine ve hapşırmasına sebep olacaktır. Bu da virüsün çok daha kolay bir şekilde bulaşması demek. Bu bakımdan astım hastaları dışarıda kaldıkları süre boyunca maske takmalı ve diğer insanlarla temastan uzak durmalılar. Bunun yanı sıra diğer insanların temas ettikleri yerlerle temas etmekten de kaçınmalılar. Örneğin toplu taşıma araçlarında bulunun koltuk ve tutamaçlar bu konuda en tehlikeli yerler. Astım hastalarının polenlerin en yoğun olduğu sabah erken saatlerde ve akşamları dışarı çıkmamaları gerekmekte. Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen el yıkama ve hijyen konuları üzerinde titizlikle durulmalı.

  Eğer ki korona virüse yakalansanız dahi güçlü bir şekilde ayakta atlatmak istiyorsanız Korona virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirme yolları makalemizi okuyabilirsiniz.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.