Koronavirüs Salgını 2. Dalga Gelir Mi?

15.06.2020
312
 • Koronavirüs Salgını 2. Dalga Gelir Mi?

  Koronavirüs Salgını 2. Dalga Gelir Mi?

  Koronavirüs salgını 2. dalga riski devam ediyor mu? 2020 yılı başında Çin’in Wuhan eyaletinde başlayan koronavirüs salgını kısa süre içerisinde dünya genelinde görülmeye başlandı. Dünyayı durma noktasına kadar getiren salgının ne zaman ortadan kalkacağı ise şuan için bilinmiyor. Uzmanlara göre koronavirüs salgınının tamamen bitmesinin mümkün olmadığı, bu virüs ile yaşamaya alışmamız gerektiği ifade ediliyor. Dünyanın birçok ülkesinde koronavirüsün yayılmasının engellenmesi için son derece ciddi önlemler alınıyor. Ekonomik alanda da zor durum yaşayan ülkeler ve vatandaşları için de birçok noktada normalleşme süreci başladı. Türkiye de normalleşme sürecine giren ülkeler arasında yer alıyor. Bu süreçte kişilerin maske, sosyal mesafe ve hijyen konularına gereken önemi göstermeleri hayati önem taşıyor.

  Sadece birey sağlığı için değil, toplum sağlığının korunması amacıyla maske takmak ve sosyal mesafe kurallarına uymak büyük bir önem taşıyor. Hastalığın bir kişiden dünya genelinde 8 milyondan fazla kişiye bulaştığı unutulmamalıdır. Aksi taktirde 2. dalganın gelmesine kesin gözüyle bakmamız gerekebilir. Bireylerin alacağı önlemler toplum sağlığını koruyacak ve virüsün toplum üzerindeki etkisi günden güne etkisini kaybedecektir.

  Koronavirüs Salgını 2. Dalga Ne Zaman Bekleniyor?

  Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve bilim kurulu üyeleri tarafından konuya dair yapılan açıklamalarda; hastalığın yurt dışında bitmeden ülkemizde biteceğini söylemenin imkansız olduğu ifade ediliyor. Alınan önlemlere ve yayınlanan uyarılara uyulmaması taktirde ikinci dalga riskinin her daim bulunduğu ifade ediliyor.

  Özellikle önümüzdeki sonbahar ve kış dönemlerinin riskli olarak görüldüğü; ayrıca havaların soğuması ile birlikte salgının ilk günlerine geri dönülebileceği konusuna dikkat çekiliyor. Ülkemizin, dünyamızın bugünü ve yarını için herkes tarafından gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

  Maske konusunda dünya genelinde gevşemelerin yaşanmaya başladığı; ise en çok dikkat çeken gelişmeler arasında yer alıyor. Ayrıca maskenin hastalığın yayılması konusunda son derece önleyici olduğuna sürekli olarak vurgu yapılıyor. Çünkü maskesiz, kısıtlamasız, özgür bir hayat için dünya genelinde her bireyin üzerine sorumluluk düşüyor. sorumluluklarımızı yerine eksiksiz bir şekilde getirmemiz durumunda tahmin edilenden çok daha erken eski hayatımıza dönebiliriz.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.