Koronavirüs ve Kan Grupları Arasındaki İlişki

11.05.2020
170
 • Koronavirüs ve Kan Grupları Arasındaki İlişki

  Koronavirüs ve Kan Grupları Arasındaki İlişki

  Koronavirüs salgınının önlenebilmesi ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi amacıyla; tüm dünyada bilim insanları tarafından çalışmalara devam ediliyor. Oldukça kapsamlı çalışmaların devam ettiği ise dikkatlerden kaçmıyor. Çinli bilim insanları tarafından geçtiğimiz ay oldukça ilginç bir çalışmaya imza atılıyor. 2 bin 173 koronavirüs vakası üzerinde yapılan çalışma neticesinde; koronavirüs ve kan grupları arasında bulunan ilişki ortaya çıkarılıyor. Yapılan çalışma şuan için sadece rakamsal istatistiklere dayandırılarak geliştirilen yorumlardan ibarettir.

  Koronavirüs ve Kan Grupları Arasındaki İlişkiye Göre Riskli Kanlar

  Yapılan çalışma neticesinde A kan gruplarına sahip kişilerin ölüm oranlarının; diğer kan gruplarına kıyasla daha yüksek olduğu görülmektedir. 0 kan grubundaki insanların ise A kan grubunun tam aksine ölüm oranlarının çok daha düşük olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

  Araştırmanın detaylarına bakıldığında ise 2 bin 173 vaka arasından 206 hastanın hayatını kaybettiği belirtilmektedir. Hayatını kaybeden 206 hastanın 85’inin kan grubunun A olması, tüm ölümlerin yüzde 41’inin A kan grubuna sahip olduğunu gösteriyor.

  A kan grubunun ölüm oranlarının yüksek olmasının yanı sıra hastalığın seyrinin de diğer kan gruplarına kıyasla çok daha ağır bir şekilde devam ettiğine de vurgu yapılmaktadır.

  Araştırmacılar Hastaneleri Uyarıyor

  Her ne kadar teyit edilmemiş bir çalışma olsa da, araştırmacılar tarafından pozitif olup A kan grubuna sahip kişilerin tedavi süreçlerine dikkat edilmesi gerektiği konusunda hastanelere uyarılar yapılıyor. 0 kan grubunun oldukça ciddi bir direnç gösteriyor olması da aynı şekilde hastanelere bildirildi.

  İstatistiklere tekrar göz atıldığında 0 kan grubuna sahip kişilerin A kan grubuna oranla yüzde 63 oranında ölüm oranlarının daha düşük. Tüm bunlara rağmen verilen rakamların istatistiksel veriler olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.