Koronavirüsler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

18.06.2020
184
 • Koronavirüsler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Koronavirüsler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Koronavirüsler tipik olarak insanlarda dahil olmak üzere kuşların ve memelilerin solunum yollarını etkiler. Soğuk algınlığı, bronşit, pnömoni, şiddetli akut solunum sendromu (SARS) ile 2019 koronavirüs hastalığı ilişkilendirir. Ayrıca bağırsakları da etkileyebilirler.

  Bu virüsler genellikle soğuk algınlığında görülür.

  Bilim adamları fareler, sıçanlar, köpekler, kedilee, hindiler, atlar, domuzlar ve sığırlar gibi hayvanlara bulaştığını keşfettiler. Bazen bu hayvanlar koronavirüsleri insanlara iletebilir.

  Bu yazıda farklı koronavirüs tiplerini, semptomlarını ve insanlardan nasıl bulaştığını açıklıyoruz.

  Koronavirüs nedir?

  Hapşırırken ağzın kapatılması, bu virüsün yayılmasını durdurmaya yardımcı olabilir.

  Araştırmacılar ilk olarak 1937’de bir koronavirüsü izole ettiler. Kuşlarda koronavirüs buldular.

  Bilim adamları 1960’larda soğuk algınlığı geçiren insanların burnunda koronavirüs buldular. Yaygın insan koronavirüsleri arasında 229E, NL63, OC43 ve HKU1 bulunur.

  Koronavirüs adı, yüzeylerindeki taç benzeri çıkıntılardan gelir. Latince Corona; “taç”,“halo” anlamına gelir.

  İnsanlarda en çok kış aylarında ve ilkbaharın başlarında bu virüs görülür.

  COVID-19

  2019 yılında Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), COVID-19’a neden olan yeni bir koronavirüs SARS-CoV-2’nin patlak vermesini izlemeye başladı.

  O zamandan beri virüs neredeyse her ülkeye yayılıyor. Ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) bunu bir salgın olarak ilan etmesine yol açtı.

  Yeni koronavirüs, küresel olarak milyonlarca enfeksiyondan sorumluydu ve yüz binlerce ölüme neden oldu. Amerika Birleşik Devletleri en çok etkilenen ülke oldu.

  COVID-19’u olan ilk insanlar, hayvan ve deniz ürünleri pazarından bu virüsü kaptıkları bilinmektedir. Bu, hayvanların virüsü insanlara ilettiğini gösterdi. Bununla birlikte yeni teşhis olan kişilerin, piyasa ile herhangi bir bağlantısı veya maruziyeti yoktu, bu da virüsün insandan insana geçebileceğini doğruladı.

  Geçmişte insanlar koronavirüslerden gelişen solunum koşullarını, yakın fiziksel temas yoluyla yayarlardı.

  DSÖ, SARS-CoV-2 enfeksiyonu nedeniyle ciddi hastalık riski taşıyan iki grubun, yaşlılar ve bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişiler olduğunu bildirmektedir.

  CDC’ye göre çocuklar, yetişkinlerden daha fazla COVID-19 riski altında değiller.

  CDC, koronavirüs olduğundan şüphelenilen ya da teyit edilen annelerden doğan bebeklerin tecrit edilmesini tavsiye eder.

  COVID-19 Belirtileri

  Semptomlar kişiden kişiye değişir. Az sayıda semptom oluşturabiliyor. Veya hiç göstermeyebiliyor, ancak ciddi hastalıklara da yol açabiliyor ve ölümcül olabiliyor.

  Koronavirüsler Hakkında Bilinmesi Gerekenler


  ateş
  nefes
  öksürük
  vücut ağrıları ve ağrıları
  burun akıntısı veya tıkanıklık
  boğaz ağrısı
  baş ağrısı
  titreme
  titreme ile tekrarlı çalkalama
  yeni tat veya koku kaybı

  Bir kişinin virüs bulaşmasından sonra semptomları fark etmesi 2-14 gün sürebiliyor.

  COVID-19 için şu anda bir aşı mevcut değildir. Ancak bilim adamları çalışmalarını sürdürmektedir. Virüsü olup semptom göstermeyen kişiler erken tespit ve tedavi edilebilmektedir.

  CDC’ye göre aşağıdaki gruplarda COVID-19 riski daha yüksektir:
  – 65 yaş ve üstü insanlar.
  – Huzurevinde veya bakım merkezinde yaşayan insanlar.
  – Kronik akciğer hastalığı, ciddi kalp rahatsızlıkları, ciddi obezite, zayıflamış bağışıklık sistemi veya diyabet dahil olmak üzere altta yatan ciddi tıbbi rahatsızlıkları olan herhangi bir yaştaki insanlar.

  COVID-19 çocuklarda hafif semptomlar gösterir.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.