Kurban Etinde Virüs Olur Mu?

Kurban Etinde Virüs Olur Mu?

Pandemi süreci devam ederken yaklaşan Kurban Bayramı endişe uyandırmaya devam ediyor. Bu süreçte Kurban etinde virüs olur mu sorusunun cevabı herkes tarafından merak ediliyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Ramazan Bayramı koronavirüs ile mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağının gölgesinde geçmişti. Şuana kadar yetkililerden Kurban Bayramı ile ilgili yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor. Sokağa çıkma yasağı gibi kısıtlamaların gelip gelmeyeceği bilinmemektedir.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Bilim Kurulu; aktif bir şekilde süreç içerisinde görev almaya devam ediyor. Bilim Kurulu üyeleri arasında yer alan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamada kurban etiyle ilgili soruya açıklık getirdi.

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı; Kurban Etinde Virüs Olur Mu?

Kurban kesim işlemleri esnasında etrafta bulunan kişilerin; öksürme, hapşırma, konuşma gibi durumlarda çevreye damlacık yoluyla virüs yayabileceğine dikkat çekiliyor. Bu esnada hasta bir kişinin damlacık yoluyla ete virüs bulaştırması durumunda virüsün et üzerinde birkaç saat boyunca hayatta kalabileceği unutulmamalıdır. Bu sebepten dolayı da bu duruma bağlı olarak bulaşma riskinin bulunduğu ifade ediliyor.

Buna ek olarak virüs bulaşmış etin uygun koşullarda pişirilmesi durumunda ise bulaşma riskinin bulunmadığı öne sürülüyor. Fakat virüs bulaşmış ete dokunduktan sonra eller ile yüz bölgesine temas edilmesi durumunda hastalığın bulaşılabileceğine dikkat çekiliyor.

Bulaşma riskinin ortadan kaldırılması için hijyen koşullarına ve sosyal mesafe kuralına uyulması büyük bir önem taşıyor. Ayrıca bayram boyunca uyarılara istisnasız bir şekilde uyulması gerektiği konusunda sürekli olarak uyarılar yapılmaktadır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.