Low Carb Diyeti Nedir?

11.04.2020
168
 • Low Carb Diyeti Nedir?

  Low Carb Diyeti Nedir?

  İnsanlar gerek zayıflamak gerek vücut geliştirmek gerek sağlıklarını korumak adına çeşitli dönemlerde birçok şekli bulunan diyetler uygularlar.

  Alışılagelmiş bir kibrit kutusu peynir,  bir dilim kepekli  ekmek olan diyetler sadece küçük birer örnekten ibarettir.

  Yaptığımız diyet hangi besin öğelerini hangi ölçüleri içerirse içersin temelde en gerekli olan şey yapılan diyetin sağlığımızı olumsuz yönde etkilememesidir.

  Belirtildiği üzere birçok çeşidi olan diyet türlerinden olan Low Carb diyetinden bahsetmemiz gerekirse, ilk bilgi olarak şunu söyleyebiliriz. Nedir Low Carb diyeti; tüketilen besinlerin karbonhidrat değerleri üzerinde uygulanan kalori düşürme işlemidir.

  Ki bu sayede kilo vermenin yanı sıra vücudu zinde tutmak ve vücudun daha sağlıklı ve zinde görünmesini sağlayabilmek mümkündür. Günümüz de en çok ilgi çeken ve birçok kişi tarafından uygulanan bir diyet türü olan Low Carb diyeti  tek bir besin üzerinden değil binlerce besin üzerinden yapılaması mümkündür. Bu sayede vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminler, mineraller ve bunun gibi birçok etkenden vücudumuzu mahrum bırakmadan aynı zamanda sağlığımızı da korumuş olarak bu diyeti uygulamış oluruz.

  Yağ, et, tatlı, çikolata gibi kalorisi yüksek  besinlerden çok daha az tüketip daha çok sebze, meyve, kuru baklagillerin tüketilmesi uygun görülen bu diyette tüketilmesi gereken en gerekli şey ise sudur. Su tüketimi vücut için her zaman faydalı ve hiçbir diyet için asla ve asla herhangi bir engel teşkil etmez.

  Şeker Low Carb diyetinde asla tüketilmemesi gereken tek şey beyaz ekmektir.  Faydalarından bahsetmemiz gerekirse canımızın normalde istediği tatlı isteği biraz daha bastırılmış olur, enerji kat sayımız artar, mide ağrısı, baş ağrısı gibi durumlar azalır, bayanlar için var olan adet düzensizlikleriniz düzeltir, daha zinde daha dinç bir cilt görüntüsü sağlar, yorgunluk, kaslarda oluşan ağrılar gibi sorunları da azaltır. Bahsedildiği üzere birçok olumlu etkisi olan Low Carb her insan için aynı sonucu verir dememiz doğru olamayacaktır. Çünkü her insanın farklı vücut yapıları farklı farklı hızda çalışan metabolizmaları vardır.

   

  Bu yüzdendir ki kişi öncelikle kendi vücudunu tanımalı kendisine uygun olabilecek diyet yöntemlerini uygulamalıdır. Bunun için yapılması gereken şey kendimizi iyi analiz etmek kısa süreli denemeler ile bunu saptayabilmektir. Low Carb diyetinin karbonhidrat değerini düşürmesi kadar önemli olan bir diğer unudur ise yüksek protein sağlamasıdır. Daha çok erkeklerin ve sporcuların kaslarını geliştirmek adına uyguladıkları bir diyet türü haline gelmiştir. Ve uygulayan kişilerin olumlu sonuçlarını görmesi onlar için bu diyeti vazgeçilmez kılmıştır.

  Öncelikle var olan fazla kilolardan kurtulmak için belirlenen bir program ile fazla kilolardan kurtulmak ve sonrasında ulaştığımız kiloyu stabil olarak koruyabilmek diyet için en gerekli şeydir. Kısa bir süre uygulayıp sonra normal hayatımıza döndüğümüz diyet uygulama şekilleri hem sağlığımıza hem psikolojimize çok olumsuz etkiler bırakır. O yüzden buna fazlasıyla dikkat etmeliyiz diyette ara verilecekse bile bunu birden yapmak yerine dozlarını ayarlayarak zaman içerisinde sağlamamız en doğrusudur.

  Bunların yanı sıra spor destekleyici bir işlemdir. Spor her zaman her insanın yapması gereken çok fazla ihtiyaç olan bir işlemdir. Spor sadece zayıflamak için yapılmaz sağlığımızı birçok hastalık ve rahatsızlıktan koruyabilmek içinde yapılır. Low carb diyetinde de önemli bir yeri olan spor birçok şekilde yapılabilir fakat önerilen kasları geliştirip yağları yakacak egzersizlerin yapılması ve bahsedildiği üzere devamlılığının sağlanıp ulaşılan kilo ve vücut şeklini koruyabilmek en sağlıklı ve en olumlu diyet sonucudur.

   

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.