Melisa Çayının Faydaları Nelerdir

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir

Yabani olarak Akdeniz’e kıyısı olan ve Güney Avrupa ülkelerinde yetişen melisa bitkisi limona benzerliğiyle dikkat çeker. Hafif bir kokuya sahiptir ve yaz aylarının sonlarında beyaz küçük çiçekler açar.

Melisa çayının diğer isimleri nane balsamı, mavi balsam, bal bitkisi, oğulotu ve tatlı balsamdır. Melisa bitkisi genel kullanım alanı olarak, kurutulmuş yapraklardan hazırlanan çaydır. Ancak kapsül, krem, yağ formlarında da bu bitkiden bulunabilir.

Melisa Çayının Kullanım Alanları

  • Uyku sorunlarında kullanılır.
  • Sinirleri yatıştırır rahatlamanızı sağlar.
  • Stresi büyük oranda azaltır.
  • Mide rahatsızlıklarını büyük oranda azaltır.
  • Sindirim sorunlarına karşı kullanılabilir.
  • Gaz giderimini sağlar.
  • Ateş düşürmede kullanılır.
  • Ter atılmasında yardımcı olur.

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yarım litre kaynamış suyu, ocak üzerinden alıp suya 10 gram kadar kurutulmuş melisa bitkisi ayarak 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Ayrıca hazırlanan melisa çayının bir bardak içip geriye kalan hazırlanmış melisa çayını buzdolabında iki gün kadar saklayabilirsiniz. Günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Melisa çayının yan etkileri

Melisa bitkisi sedatif ilaçlar ve tiroit ilaçlarıyla etkileşime girerek vücutta olumsuzluklara yol açabilir. Uykusuzluk ya da kaygı için ilaç kullanıyorsanız kesinlikle melisa çayı içmemelisiniz. Tiroit ya da glokom hastalığınız varsa doktorunuzun tavsiyesi ile onun verdiği dozajlarda melisa çayı kullanabilirsiniz. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımının güvenliği ile ilgili bilgiler net olarak bilinmemektedir ve verilen bilgiler de eksiktir. Yine de güvenli tarafta yer almak için bu gibi hassas dönemlerde kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız ve 18 yaş altı çocuklarda bu çay tedavisini uygulamamanız önerilmektedir.

 

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.