Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir ?

Melisa çayı, melisa bitkisinden yapılan bir çay çeşidi. Yabani olarak Akdeniz’e kıyısı olan ve Güney Avrupa ülkelerinde yetişen melisa bitkisi limona benzerliğiyle dikkat çeker. Hafif bir kokuya sahiptir ve yaz aylarının sonlarında beyaz küçük çiçekler açar. 

Melisa çayının diğer isimleri nane balsamı, mavi balsam, bal bitkisi, oğulotu ve tatlı balsamdır. Melisa bitkisi genel kullanım alanı olarak, kurutulmuş yapraklardan hazırlanan çay çeşididir. Ayrıca bu bitkinin kapsül, krem gibi çeşitleri de mevcuttur.

Melisa Çayının Kullanım Alanları

  • Uyku sorunlarımızı çözmek için kullanabiliriz.
  • Sinirleri yatıştırmanızı, rahatlamanızı sağlar.
  • Stresiniz varsa büyük oranda azaltabilirsiniz.
  • Mide rahatsızlıklarını büyük oranda azaltır.
  • Sindirim sorunlarına karşı kullanılabilir.
  • Gaz sorunlarınızı gidermenizi sağlar.
  • Ateş düşürmede kullanabiliriz.
  • Ter atılmasında yardımcı olur.

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yarım litre kaynamış suyu, ocak üzerinden alıp suya 10 gram kadar kurutulmuş melisa bitkisi ayarak 10 dakika demlenmesini bekleyelim. 10 dakika sonrasında melisa çayımız hazır olacaktır. Ayrıca hazırlanan melisa çayını buzdolabımızda iki gün kadar saklayabiliriz. Ama biz bunu önermiyoruz. Hazırladığımız çayı hemen ardından bitirmeniz daha doğru olacaktır.

Bu Yazıya Göz Attınız Mı? : Evde Sağlıklı Kalmak İçin İpuçları 

Melisa Çayının Yan Etkileri

Melisa bitkisi sedatif ilaçlar ve tiroit ilaçlarıyla etkileşime girerek vücudumuzda olumsuzluklara yol açabilir. Örneğin uykusuzluk ya da kaygı için ilaç kullanıyorsanız kesinlikle melisa çayı içmemelisiniz. Ya da tiroit ya da glokom hastalığınız varsa doktorunuzun tavsiyesi ile onun verdiği dozajlarda melisa çayı kullanabilirsiniz. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımının güvenliği ile ilgili bilgiler net olarak bilinmemektedir. Hamilelikte verilen zararlar ile ilgili bilgiler tam doğru değildir. Yine de güvenli tarafta yer almak için bu gibi hassas dönemlerde kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Ayrıca 18 yaş altı çocuklarda bu çay tedavisini uygulamamanız önerilmektedir.

 

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

pendik psikoterapi