Meyve Tüketmek Neden Gereklidir

14.04.2020
153
 • Meyve Tüketmek Neden Gereklidir

  Meyve Tüketmek Neden Gereklidir

  Son derece lezzetli vitamin kaynağı olan meyvelerin tüketilmesi her yaştaki İnsanların sağlıklı yaşamı için gereklidir. Meyveler bünyemize enerji yükleme işini gerçekleştirir. Yüksek enerji kaynağı olan meyveler doğal şeker barındırırlar ve bol miktarda lif içerirler. Bu nedenle özellikle çocukluk çağındaki fiziksel aktivitelerini sık sık yapan insanların yüksek kaloriye ihtiyaç duymalarından dolayı mutlaka meyve tüketmeleri gerekir. Yapılan araştırmalar rafine edilmiş şekerlerin çok zararlı olduğunu fakat doğal şekerlerin sindirilebileceğini göstermektedir. Sindirim sürecini rahatlatmak ve kolaylaştırmak için görevli olan 20 çeşit amino asitin varlığı bilinmektedir. Yarım saatlik fiziksel bir aktivite için gerekli olan enerjiyi vücuda veren meyveler çok kolay sindirilebildikleri için tavsiye edilmektedir.

  Meyve Tüketimi Bağırsaklarda Yararlı Bakterilerin Artmasına Sağlar

  Yine meyveler üzerinde yapılan araştırmalara göre meyve tüketiminin bağırsaklardaki bakterilerin artmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu bakterilere yararlı bakteriler denilmektedir. Hamile kadınlarda kabızlık, şişkinlik ve bağırsak sorunlarını gideren meyve tüketimi özellikle gebe kadınlar için çok önemlidir. Gestasyonel diyabet hastalığı olan insanların meyve tüketmesi önerilmektedir. Bağırsak hareketlerini arttıran lifleri barındıran meyvelerin kabızlığı hafifletmek, şişkinliği gidermek ve hazmı kolaylaştırmak gibi faydaları vardır. Ayrıca Cildi güzelleştiren ve pürüzsüzleştiren meyvelerin tüketilmesi yararlıdır.

  Kas Geliştirmek İsteyenler de Meyve Tüketmeli

  Çok enerjiye ihtiyacı olan, gün içindeki fiziksel aktiviteleri fazla olan, kas geliştirmek isteyen insanlar sık sık meyve tüketerek enerji ihtiyaçlarını kolayca sağlayabilirler. Meyve tüketiminin ayrıca menopoza girmiş 45 yaş üstü kadınların menopoz döneminde çeşitli hastalıklara yakalanmalarını engelleyen ve vücut dirençlerinin arttıran özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. En önemli konulardan biri olan kalp sağlığını idame ettirmeye yardımcı olan meyveler, potasyum ve C vitamini bakımından zengindir. Aynı zamanda sodyum ve potasyum dengesini muhafaza eden meyveler kanın damarlara yüksek basınç yapmasını engeller, böylece tansiyonu dengeler.

  GI Glisemik İndeks

  Glisemik indeksi yüksek olmayan meyve tüketimi şeker hastalığı potansiyeli taşıyan insanlar için yararlıdır. Meyveler antioksidanlar açısından oldukça Zengin besin kaynaklarıdır. Dolayısıyla metabolik faaliyetleri hızlandırmada ve kanseri önlemede etkileri vardır.

   

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.