Migren Rahatsızlığına İyi Gelen Gıdalar

24.07.2021
11
 • Migren Rahatsızlığına İyi Gelen Gıdalar

  Migrene Çözüm

  Çevremizde migren rahatsızlığından muzdarip insanlar her zaman için mevcut. Hepsinden duyduğumuz ortak sözler ise bu rahatsızlığın ortaya çıkardığı baş ağrısının dayanılmazlığıdır. Öyle ki migren ağrısının ortaya çıkması insanın bir anda hayattan soyutlaşarak ağrının geçmesini beklemesine sebep oluyor. Bu ağrı bazen titremeyle birlikte de olabiliyor. Peki, migren ile başa çıkmak için hangi gıdalar öncelikli olarak tüketilmelidir?

  Yapılan araştırmalar pek çok gıdanın migreni tetiklediğini ortaya koyarken, bu rahatsızlığa iyi gelen gıdalar da mevcuttur. İlk dikkat edilmesi gereken gıda kafeindir. Kafeinin migrene iyi geldi kanıtlanmıştır. Bu yüzden aşırıya kaçmamak kaydıyla kahve, çay ya da çikolata tüketilebilirsiniz. Bununla birlikte yapay tatlandırıcılardan kesinlikle uzak durmak gerekmektedir.

  Alkole Dikkat Migren Olasılığı

  Alkolün migreni tetiklediği üzerine yaygın bir düşünce vardır. Özellikle sürekli olarak tüketilen kırmızı şarap ve bira her 100 insanın 25’inde migreni tetiklemektedir. Yani alkol, dehidrasyona etki ederek baş ağrısının ilerlemesine sebep olur.

  Çok pişirilmiş ette migreni tetikliyor. Etler pişirme sırasında nitrat adı verilen bir madde salgılar. Bu madde ete rengini ve lezzetini de veren maddedir. Ancak aynı zamanda migreni de tetiklemesiyle biliniyor. Aynı zamanda hayvansal ürünler kullanırken eski peynirlere de dikkat etmek gerekmekte. Çünkü eski peynirlerin içinde bulunan tiramin maddesi gıdanın uzun süre bozulmadan kalmasına sebep olur. Tiramin oranının yüksek olan çeşitlerin arasında beyaz peynir, rokfor ve parmesan peyniri bulunmaktadır.

  Turşu Migreni Tetikler

  Fermante ürünlerin içerdiği tiremin sebebiyle migreni tetikledikleri bilinmektedir. Bu ürünler salatalık turşusu, bamya turşusu ve jalapenos turşusudur. Bununla birlikte buzdolabından çıkarıldıktan sonra hemen tüketilen gıdalar da migren ağrısını başlatabilirler. Ek olarak migren ile başa çıkmak için düzenli bir şekilde yemek yemek, bolca uyumak, stresten uzak kalmak, açık havada, kapalı ortamlardan daha fazla durmak oldukça önem taşımakta.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi