Nikotin Bağımlılığı Nedir? Nasıl Azaltılır?

Nikotin Bağımlılığı Nedir? Nasıl Azaltılır?

Nikotin bağımlılığı, nikotine ihtiyacınız olduğu zaman onu bırakamadığınız durumda ortaya çıkmaktadır. Nikotin, tütünü bırakma noktasında en çok zorlayan kimyasal maddelerden birisidir. Özellikle insan beyninde hoş etkiler bırakır ve onu bırakmak oldukça zorlaşır.

Bir insanın kendisini çok iyi hissetmesi için nikotin gereklidir. Ne kadar çok sigara içersen o kadar çok nikotine maruz kalırsın. Fakat nikotin geçici bir mutluluk sağlar ve ardından içilen tütünün zararları ortaya çıkmaya başlar. Bu bağımlılığı durdurabilmek kolay değildir. Çünkü nikotin insan beyninde fiziksel ve ruhsal bir takım değişiklikler inşa eder. Bu yüzden bırakmak veya azaltmak zor gibi gözükse de iyi bir tedavi ile kolayca bırakabilirsiniz.

Nikotin Bağımlılığı Belirtileri

Bazı insanlarda uzun süre kullanımına bağlı olarak nikotin bağımlılığı görülebilmektedir.

Birden fazla deneme sonucunda sigarayı bırakamadığınızı fark ettiyseniz bağımlı olmaya başlamışsınız demektir.

Durdurmaya çalıştığınız zaman üzerinizde bir gerginlik, stres ve anksiyete bozukluğu görülüyorsa yine bağımlı olmuşsunuz demektir.

Önemli sağlık sorunlarınız varsa ve sigarayı bırakmak isteyip, bırakamıyorsanız bağımlı olmuşsunuz demektir.

Eğer bir davete çağrıldıysanız ve o mekânda sigara içilmeyeceğini biliyorsanız gitmek istemeyebilirsiniz. Bu yüzden sosyal aktivitelerden kaçıyorsanız bağımlı olmaya başlamışsınız demektir.

Sigara bırakma girişiminden sonra uykusuzluk ve konsantrasyon kaybı yaşıyorsanız yine bağımlı olmaya başlamışsınız demektir.

Nikotin Nasıl Azaltılır?

Sigara bırakmak isteyen insanların bazen bırakmamak için komik gerekçeleri vardır. Onlara zararı söylendiği zaman pek fazla umursamazlar. Fakat tıbben her şeyi çaresi olduğu gibi bu durumun da tedavisi vardır. Kullanımı azaltmak için önce doktorlar tarafından teşhis konulur. Daha sonra yavaş yavaş kullanım azaltılarak sigara bırakmaya başlanır. Bunun yanı sıra reçeteye bağlı olarak yazılan iki tür ilaç vardır. Bunların kullanımıyla yavaş yavaş insan beyni nikotinden uzaklaşmaya başlar. Bu ilaçları düzenli kullandığınız zaman nikotine karşı nefret etmeye başlayacaksınız. Bunun yanı sıra reçetesiz satılan ilaçlar da vardır. Fakat bu ilaçları alıp almama konusunda doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir. Bunların yanında diğer bir tedavi yöntemi de davranışsal terapilerdir. Bu terapilerle de nikotin kullanımını azaltabilirsiniz.

Sonuç olarak baktığımızda nikotin sağlığa zararlı bir maddedir.

Almış olduğunuz sigaralar sadece tekel bayilerine para kazandırırken sağlığınızı da kaybettirir.

Ne kadar süre sigara veya nikotin ürünleri kullanmış olursanız olun sigara bağımlılığının önüne her zaman geçilebilir.  Bu yüzden de sağlık kurullarıyla birlikte okullarda nikotin kullanımına yönelik, farkındalık çalışmaları yapılmalıdır.

Sigara üretimi yapan fabrikaların açılmasının da zorlaştırılması gerekmektedir. Bununla birlikte tütün tarlalarının farklı bir üretim koluna dönmesi de gerekmektedir. Yani sigara kullanımı sadece içenleri ilgilendiren bir konu değildir. İçmeyen insanların da içen kişilere karşı büyük sorumlulukları bulunmaktadır. Özellikle nikotin ürünlerini bırakmada kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak temini sağlanmalı ve bırakmak isteyen kişiler desteklenmelidir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.