Obezler ve Mide Balonu Ameliyatı

06.07.2021
24
 • Obezler ve Mide Balonu Ameliyatı

  Mide Balonu Ameliyatı

  Mide balonu ameliyatı günümüzde en sık yapılan ameliyatlardan bir tanesi. Ancak bazen amacı dışında da yapılan bir ameliyat. Asıl amacı obezite rahatsızlığı olan ve bir türlü zayıflayamayan kişiler zayıflamak olan ameliyat günümüzde kendisini şişman olarak gören herkesin yaptırdığı bir ameliyat.

  Mide Balonu Ameliyatı Neden Yapılıyor?

  Obezite ile mücadele eden fakat diyet ya da ilaç yoluyla kilo veremeyen hastalarda son çare olarak bu ameliyat uygulanmakta. Ameliyat kolay gibi görünse de sonrasında dikkat edilmediği taktirde yeniden şişmanlama görülmekte. Bu ameliyatı mide küçültme ameliyatı ile karıştırmamak gerekiyor. Mide küçültme ameliyatında midenin bir kısmı alınıyor. Ya da mide uzun ince bir tüp şekline getiriliyor. Bu ameliyatta ise midenin içine, içi tuzlu ile dolu olan bir balon yerleştirilmekte.

  Önerilen Yazı : Uyku Sorunları Obeziteyi Nasıl Tetikliyor? Ve Çözümü Nedir?

  Bu ameliyat yaklaşık olarak 30 dakikalık bir süre içinde tamamlanıyor. Mide konan yumuşak ve silikondan imal edilmiştir. Ve son derece steril ve güvenli balon midede tokluk hissi oluşmasını sağlıyor. Bir başka deyişle mide yapay bir yöntemle doldurularak kişinin tok kalmasını sağlıyor. Kişi tok kaldığı için hem yemek yeme aralığı uzuyor hem de yemek tüketimi azalıyor.

  Mide Balonu Ne Kadar Midede Kalıyor?

  Elbette bu balon bütün bir hayat boyunca midede kalmıyor. Ameliyattan sonra yeterli kilo verildiği taktirde ortalama 6 ay sonra balon mideden çıkartılıyor. Bu da ikinci bir ameliyat demek. Bu ameliyat sırasında hasta genellikle bayıltılmıyor. Sadece lokal anestezi ile belirli bir alan uyuşturuluyor ve ameliyat bu şekilde yapılıyor.

  Mide balonu ameliyatı ile hastalar ortalama 15 ila 20 kilo arasında kilo veriyorlar. Bu noktada da ameliyattan önce bu kiloları vermek için gerçekten ameliyat olup olmama konusunda iyi düşünmek gerekiyor. Ancak ameliyattan sonraki dönemde hasta kendisine iyi bir şekilde bakar ve yeme konusunda çok ısrarlı olmazsa verilen kilolar biraz daha fazla olabiliyor.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.